Nodarbība “Zinātnes un mākslas krustpunkti”.

Agate Jeluškina, 7.b klase skolniece.

Pateicoties projekta “Latvijas skolas soma” finansējumam, 23. maijā 7.b klasei bija iespēja noskatīties video lekciju, ko organizēja laboratorium.lv. Jau iepriekš, sadarbojoties ar šo studiju, piedalījāmies nodarbībā par filmas “Dvēseļu putenis” specefektiem. Šī nodarbība bija veltīta Brīvības piemineklim, kas ir mūsu tautas brīvības simbols.1935. gadā atklātais piemineklis ir 42 metrus augsts un veidots no granīta, travertīna, dzezsbetona un vara.

Jaunā sieviete, kura tur rokās trīs apzeltītas zvaigznes, ir veidota no vara. Sākumā šo sievieti vēlējās veidot no bronzas, bet tajā laikā bronza bija dārga. Uzzinajām, kāpēc zvaigznes, ko sieviete tur rokās, ir apzeltītas. Vērojām eksperimentus par metālu īpašībām, tajā skaitā par oksidēšanos. Lai aizsargātu pieminekli no oksidēšanās, tas ir pārklāts ar malahītzaļo krāsu, tieši tādu, kāda tā ir vara osidēšanās galaproduktam malahītam.

Ekskursija uz Siguldu.

 

Melānija Dīce, 7.b klases skolniece./ “Latvijas skolas somas” atbalsts/

    18.maijā 7.b klase devās ekskursijā uz Siguldu. Sākumā  apmeklējām Turaidas pili. Mēs uzzinājām, ka Turaida lībiešu valodā nozīmē -Dieva dārzs. Apkārt Turaidas pilij ir mazi dīķīši.  Pils ir veidota no sarkanajiem ķieģeļiem un tos iegūst no māla, tāpēc lībieši raka dziļas bedres, kur mālu ieguva. Mūsdienās tie ir dīķi. Ļoti interesanti bija izzināt vēsturi ar spēli, kur mūs sadalīja 5 komandās. Skolēniem bija jāatbild uz 10 jautājumiem, bet, lai atbildētu, mums bija 1,5 stundu laikā jāizstaigā lielākā daļa no Turaidas pils rezervāta. Mēs uzzinājām, kas ir Turaidas roze un iepazināmies ar tās teiku. Pēc tam  devāmies uz Gūtmaņa alu. Mēs aplūkojām iespaidīgo alu un tās avotu. Tad  devāmies uz Tarzāna trasi. Interesanti bija tas, ka mums katram ir savas intereses. Lielākā daļa devās uz trasēm, daļa uz rodeļu trasi, citi uz batutu parku, bet dažiem arī pietika aplūkot parku. Kopumā šī diena bija lieliska. Mums arī palaimējās ar skaisto laiku. Daudzi iepazina jaunas vietas. Mums visiem ļoti patika šī diena!

8.a apmeklē botānisko dārzu.

12.maijā 8.a klase ,pateicoties “Latvijas skolas somas”līdzekļiem,devās  uz Salaspils botānisko dārzu un “Getliņi eko” poligonu. Botāniskā dārza oranžērijā apskatījām dažādus eksotiskus augus, kā piemēram, citronkoku, greipfrūta koku, banānkoku, eikaliptu, kaktusus, kā arī dzīvniekus: bruņurupučus, putniņus un zivis. Vēlāk devāmies uz “Getliņi eko” atkritumu poligonu, kur uzzinājām galveno atšķirību starp atkritumu poligonu un izgāztuvi. Izrādās, ka vasarā uz šo poligonu atbrauc 400 kravas mašīnas-pilnas ar atkritumiem. Vēl mums pastāstīja, ka atkritumiem sadaloties izdalās gāzes, kuras var izmantot elektrības ražošanai, vai sadedzināt, tādējādi iegūstot siltumu, kuru “Getliņi eko” izmanto tomātu, gurķu un ziedu audzēšanai. Visa klase esam apmierināti ar ekskursiju, jo bija jauki pavadīta diena.

10.klašu uzņemšana.

  Vija Meroža, direktora vietniece audzināšanas darbā.

      8.oktobris ievērojams ar to, ka šajā dienā desmitklasnieki  tika ieskaitīti AUSV skolēnu skaitā ar oficiālu zvērestu, dažādu, alpīnistu izveidotu,  šķēršļu pārvarēšanu. Jau no paša rīta 11. klašu skolēnu pārstāvji sagaidīja desmitos ar kontrolējošu skatu: bija uzdots 10klasniekiem atnākt vienotā apģērbā. Tie, kuri ignorēja mājasdarbu, saņēma veselīgā ķiploka  piekariņu kaklā. Vēlāk noklausījāmies alpīnistu stāstījumu”Latvija alpīnista acīm”. Turpinājumā alpīnisti Satekās izveidoja šķēršļu joslu, kur skolēni varēja iejusties alpīnista ādā.Šajā pasākumā desmitās klases skolēni izveidoja nākotnes kapsulu ar prognozējamo vīziju pēc 10 gadiem. Pēc šī laika posma – salidojumā varēs pārbaudīt, vai realitāte sakrīt ar pareģojumu pirms 10 gadiem.

Lai jau nu piepildās mūsu bērnu sapņi!

Koncertlekcija”Dzeja un mūzika”-veltījums Dzejas dienām.

Melānija Dīce, 7.b klase

24.-30. septembrim 7.b klasei un 7.a, 8.a,8.b,9.a,9.b klasēm audzināšanas stundā tiek skatīta “Latvijas skolas somas”apmaksāta  koncertlekcija par latviešu dzejniekiem, rakstniekiem un komponistiem. Mēs iepazinām Vizmu Belševicu, Vili Plūdoni, Aspaziju,  Raini,  Klāvu Elsbergu, Imantu Ziedoni un citus tautā pazīstamus latviešu māksliniekus. Uzzinājām daudzus interesantus faktus par šiem apbrīnojamajiem cilvēkiem. Piemēram, uzzinājām, ka Vilim Plūdonim ir bijuši 10 bērni. Aspazija ir dziesmas “Circenīša Ziemassvētki” vārdu autore. Pie Aspazijas un Raiņa  Jūrmalas vasarnīcā viesojies latviešu komponists Emīls Dārziņš. Rainim ar Emīlu Melngaili sadarbība neizdevās. Noskaidrojām, kas ir Klāva Elsberga māte. Nu, protams, ka Vizma Belševica, kas ir sarakstījusi visiem zināmo grāmatu “Bille”.  Uzzinājām vēl daudz interesantu faktu un dzirdējām daudz jaunu dziesmu. Šī bija jauka un izzinoša koncertlekcija, kura mums visiem sniedza jaunas zināšanas par latviešu rakstniekiem, dzejniekiem un komponistiem.

Dzejas dienas AUSV.

Evita Dzērve, 3.b klases audzinātāja.

Par godu Dzejas dienām 3.a, 3.b, 4.a un 4.b klašu audzēkņiem “Latvijas Skolas somas” ietvaros bija iespēja apmeklēt Andreja Upīša muzeju. Mūs sagaidīja muzeja vadītāja Inese Ozoliņa, kura stāstīja par rakstnieku Andreja Upīti un viņa dzīvi Skrīveros. Vēlāk dzirdētā informācija bija noderīga, lai veiktu trīs uzdevumus- puzles likšana, dažādu koku meklēšana pēc dotajiem orientieriem un teikumu veidošana no dotajiem vārdiem.  Vislabāk bērniem patika orientēšanās uzdevums par koku atrašanu muzeja dārzā.

2.b Līgatnē

Inese Jasaite, 2.b klases audzinātāja

Mācību gadu šogad 2.b klase atklāja ar ekskursiju uz Līgatnes dabas takām. 2021.gada 2.septembrī, ievērojot visus noteiktos ierobežojumus, devāmies klases pirmajā ekskursijā. Izmantojām 1.klasē iegūto dāvanu karti  zīļu vākšanas konkursā. Gan vecāki, gan bērni atzina, ka šis būs ļoti labs gada sākums.

Apskatījām divus lāču puikas, meitenīte Ilzīte bija paslēpusies un gatavojās ziemai. Redzējām arī caunu, bet sesks bija ielīdis mājiņā sildīties. Mežacūkām ļoti patika dzīvoties zem koka saknēm un, spriežot pēc teritorijas, arī rakt daudz bedru. Lūšu ģimenes voljerā starp krūmiem un kokiem saskatījām lūšu mammu ar trīs lūsēniem. Vērojām pūces un ūpjus, uzzinājām, cik lieli spārni ir šiem putniem. Ekskursijā kopā ar gidu mūs pavadīja parka kaķis. Izbaudījām saulaino laiku un piknikojām parka teritorijā. Kopā ar gidu nogājām aptuveni 5 km. Paldies mūsu gidei par interesanto stāstījumu un pacietību, atbildot uz bērnu uzdotajiem jautājumiem un “Latvijas skolas somai” par apmaksātiem ceļa izdevumiem.

Par izrādi”Bille”.

Beāte Babre, 7.b klases skolniece

  Šis interesantais attālinātās mācīšanās laiks mums visiem ir bijis grūts un pacietību prasošs. Tāpēc mēs, septīto klašu skolēni, jutāmies ļoti pateicīgi par to, ka mums,pateicoties “Latvijas skolas somas“projektam, bija dota iespēja virtuāli noskatīties Latvijas Nacionālā teātra ieraksta izrādi ‘’BILLE’’.( Laiku, kad skatīties, varējām brīvi izvēlēties, to saplānojot un noskatoties sev tīkamā brīdī.)

  Izrādes sākumā varēja mazliet apjukt, jo Billi izrādē atveidoja sieviete gados (Dace Bonāte), kas sākumā likās ļoti dīvaini. Man tas traucēja tāpēc, ka iepriekš biju redzējusi filmu, kurā Bille bija maza meitene, tomēr, beigās, stāsts likās patiesi interesants. Noskatoties izrādi, es spēju uz šo romānu paskatīties no cita skatu punkta, dziļāk izpratu tā domu un jēgu. Manuprāt, tas, ka Billi izrādē atveidoja pieaugusi sieviete, piedeva šim stāstam vairāk patiesuma notis, plašākus uzskatus un vēl dzīves pieredzes atspoguļojumus. Aktrise bija lieliska.

  Ja man būtu iespēja šo izrādi skatīties teātra telpās klātienē, es tik un tā uz to ar prieku dotos, un, iespējams, manas domas par to, kas ir labāks – filma vai izrāde, mainītos!

 

 

Nacionālā teātra izrāde ‘’Svina garša.’’

Līga Pūtele,8.a, 8.b, 10. klases vārdā

    Mūsu skolas trim klasēm bija dota iespēja noskatīties izrādi ‘’Svina garša’’. Biju izlasījusi, ka izrāde tapusi pēc Māra Bērziņa romāna ar tādu pašu nosaukumu. Šis romāns bija izvirzīts 2017. gada Latvijas Literatūras gada balvai. Izrādes galvenais varonis ir jaunietis Matīss no Torņakalna, kurš, tāpat kā citi jaunieši, piedzīvo 1940. un 1941. gada kara notikumus. Kara virzība, protams, ir lielo valstu vadītāju rokās, parastais cilvēks neko nespēj ietekmēt. Matīss nevēlas karot ne vienā, ne otrā pusē, taču tas nav iespējams. Nokļūstot frontes aizmugurē, ir jāpierāda spēja izdzīvot, tur arī notiek uzdzīve, nelikumīgas kreisās preces tirgošana, pirmā sastapšanās ar mīlestību, nodevību, nelietību, žēlsirdību.

      Izrāde lika mums aizdomāties, kādi mēs būtu šādos kara apstākļos, kā spētu rīkoties, par ko domātu, kas būtu vissvarīgākais, lai izdzīvotu.

 

11.klases par izrādi”Cīrulīši”

Aija Ieleja, 11.klases audzinātāja

Vēl pašā mācību gada izskaņā ar projekta ‘Latvijas Skolas Soma’ atbalstu 11.klašu skolēniem tika dāvāta iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādes “Cīrulīši” ierakstu. Izrāde priecē ar lielisko aktieru sastāvu (Lāsma Kugrēna, Līga Liepiņa, Mārcis Maņjakovs, Marija Bērziņa, Jānis Āmanis un citi), kas ar savu izjusto aktierspēli, humoru un smeldzi vienlaicīgi ļauj dzīvot līdzi mūsdienās tik sociāli aktuālajam stāstam par mūsu- Latvijas- viensētu likteni, raisot arī pārdomas par to, kas patiesi svarīgs: ģimene, piederības un māju sajūta, vērtības, ko nedrīkstam pazaudēt. Izrādes laikā ikkatrs spēj saskatīt, saklausīt un izjust ko dziļi personisku- attieksmi pret lietām un ikdienas norisēm un to nozīmīguma pārvērtēšanu, savstarpējās attiecības ģimenē, apziņu, ka mājas- tās nav tikai sienas, tie ir mums mīļie cilvēki, un- visam pāri- mātes pašaizliedzīgās rūpes.

Paldies projektam “Latvijas skolas soma” par iespēju baudīt teātra mākslu, relaksējoties no mācību gada noslēguma radītās spriedzes!