“Es mīlu tevi, Latvija!”

Līga Volkova, latviešu valodas un literatūras skolotāja.

8. novembrī Skrīveru Andreja Upīša vidusskolā viesojās dziedātājs Mārtiņš Kanters ar Latvijas skolas somas koncertprogrammu -“Es mīlu tevi, Latvija!”, kas ir veidota kā atbalsts mācību stundām, jo to papildina ne tikai video ieraksti no Latvijas skaistās dabas, bet arī dažādi vēsturiski materiāli. Skolēniem no 2. -12. klasei bija iespēja ne tikai baudīt muzikālo priekšnesumu, bet arī klausīties izglītojoši izklaidējošu informāciju par kultūras mantojumu Latvijā, kā arī piedalīties viktorīnā.
“Es mīlu Tevi, Latvija” ir jauna, iedvesmojoši patriotiska koncertlekcija skolēniem visā Latvijā. Tā ir veidota kā dziesmu spēle, kuras laikā skolēni kopā ar Mārtiņu Kanteru izpētīja Latvijas mantojumu estrādes mūzikā, uzzināja jaunas lietas ne tikai par mūsu muzikālo mantojumu, bet arī citām kultūras vērtībām, noskaidroja, kā latvieši svin svētkus dažādos novados.
Bija dzirdamas Latvijā populāras un nozīmīgas dziesmas, kurām skolēni varēja dziedāt līdzi. Skanēja Raimonda Paula, Imanta Kalniņa, Renāra Kaupera, Marata Ogļezņeva un Ulda Marhilēviča radītā mūzika.
Leposimies ar mūsu Latviju kopā!

Tikšanās ar Raiti Zapacki. “Latvijas skolas soma”.

Beāte Babre, 9.b klases skolniece.

Šī gada 28.septembrī mums, 7.a un 9.abc klasēm, bija lieliska iespēja aprunāties ar Raiti Zapacki.

Viņš ir pasaku autors, lasītājs un pozitīvs, daudzpusīgs cilvēks, kurš 2020.gadā izveidojis savu Facebook lapu, kas vien pāris mēnešu laikā guvusi lielu atpazīstamību interneta dzīlēs. Lasīt tālāk …

5.klašu uzņemšana pamatskolā.

Marta Zariņa, 5.b klases skolniece.

Mums visiem šī diena bija aizraujoša, taču, manuprāt, kādam tā bija arī satraukuma pilna. Uz Andreja Upīša muzeja dārzu mēs devāmies pēc pusdienām. Jau pats ceļš uz turieni bija jautrs, jo gājām ar jauno klases karogu un mašīnas mums signalizēja. Kad nonācām muzejā, mūs jau sagaidīja 6.klases – ar spēlēm, uzdevumiem, mīklām un  dažādām aktivitātēm komandās.

Muzeja gide mums izstāstīja Andreja Upīša ģimenes vēsturi. Parādīja,  kādu spalvas kātu Andrejs Upītis izgatavojis un  rakstījis. Tāpat arī redzējām vecāko  “Sūnu ciema zēni” grāmatas izdevumu.

Bija interesanti pēc visa dzirdētā doties atpakaļ uz muzeja dārzu un pildīt  dažādus uzdevumus mīklas un par rakstnieka dzīves stāstu.

Kā apbalvojumu par piedalīšanos saņēmām konfekšu medaļas, kuras gājām apēst rakstnieka ābolu dārzā. Un varu teikt, ka Andreja Upīša ābelēs aug ļoti garšīgi āboli( muzeja darbinieki atļāva pacienāties)!

Paldies visiem, kas palīdzēja organizēt šo pasākumu (īpaši 6.klasēm) un piedalījās šajā  5. klašu uzņemšanas pēcpusdienā!

5.b ar “Latvijas skolas somas” palīdzību dodas ekskursijā.

Agate Anufrijeva, 5.b klases skolniece

  Pirmdien, 23.maijā, abas 5.klases devās mācību ekskursijā uz Krapi un Ķeipeni. Krapē bija paredzēts apskatīt un padarboties divās Krapes muižas kompleksa mājās. Mēs sadalījāmies pa klasēm, un viena klase devās uz Ūdensdzirnavām.

5.b klasi tajā laikā muzikāli sagaidīja Skaņu mājā. Tur stāstīja par daudz un dažādiem mūzikas instrumentiem, kāpēc tie izgatavoti, un kāds ir šo instrumentu mērķis. Dažus mēs varējām arī paši paspēlēt, tāpat spēlējāmies ar dažādiem ritmiem, sitot akmeņus. Stāvējām aplī, un katram nākamajam, sasitot savus akmeņus, bija jācenšas noturēt ritmu. Lasīt tālāk …

Nodarbība “Zinātnes un mākslas krustpunkti”.

Agate Jeluškina, 7.b klase skolniece.

Pateicoties projekta “Latvijas skolas soma” finansējumam, 23. maijā 7.b klasei bija iespēja noskatīties video lekciju, ko organizēja laboratorium.lv. Jau iepriekš, sadarbojoties ar šo studiju, piedalījāmies nodarbībā par filmas “Dvēseļu putenis” specefektiem. Šī nodarbība bija veltīta Brīvības piemineklim, kas ir mūsu tautas brīvības simbols.1935. gadā atklātais piemineklis ir 42 metrus augsts un veidots no granīta, travertīna, dzezsbetona un vara.

Jaunā sieviete, kura tur rokās trīs apzeltītas zvaigznes, ir veidota no vara. Sākumā šo sievieti vēlējās veidot no bronzas, bet tajā laikā bronza bija dārga. Uzzinajām, kāpēc zvaigznes, ko sieviete tur rokās, ir apzeltītas. Vērojām eksperimentus par metālu īpašībām, tajā skaitā par oksidēšanos. Lai aizsargātu pieminekli no oksidēšanās, tas ir pārklāts ar malahītzaļo krāsu, tieši tādu, kāda tā ir vara osidēšanās galaproduktam malahītam.

Ekskursija uz Siguldu.

 

Melānija Dīce, 7.b klases skolniece./ “Latvijas skolas somas” atbalsts/

    18.maijā 7.b klase devās ekskursijā uz Siguldu. Sākumā  apmeklējām Turaidas pili. Mēs uzzinājām, ka Turaida lībiešu valodā nozīmē -Dieva dārzs. Apkārt Turaidas pilij ir mazi dīķīši.  Pils ir veidota no sarkanajiem ķieģeļiem un tos iegūst no māla, tāpēc lībieši raka dziļas bedres, kur mālu ieguva. Mūsdienās tie ir dīķi. Ļoti interesanti bija izzināt vēsturi ar spēli, kur mūs sadalīja 5 komandās. Skolēniem bija jāatbild uz 10 jautājumiem, bet, lai atbildētu, mums bija 1,5 stundu laikā jāizstaigā lielākā daļa no Turaidas pils rezervāta. Mēs uzzinājām, kas ir Turaidas roze un iepazināmies ar tās teiku. Pēc tam  devāmies uz Gūtmaņa alu. Mēs aplūkojām iespaidīgo alu un tās avotu. Tad  devāmies uz Tarzāna trasi. Interesanti bija tas, ka mums katram ir savas intereses. Lielākā daļa devās uz trasēm, daļa uz rodeļu trasi, citi uz batutu parku, bet dažiem arī pietika aplūkot parku. Kopumā šī diena bija lieliska. Mums arī palaimējās ar skaisto laiku. Daudzi iepazina jaunas vietas. Mums visiem ļoti patika šī diena!

8.a apmeklē botānisko dārzu.

12.maijā 8.a klase ,pateicoties “Latvijas skolas somas”līdzekļiem,devās  uz Salaspils botānisko dārzu un “Getliņi eko” poligonu. Botāniskā dārza oranžērijā apskatījām dažādus eksotiskus augus, kā piemēram, citronkoku, greipfrūta koku, banānkoku, eikaliptu, kaktusus, kā arī dzīvniekus: bruņurupučus, putniņus un zivis. Vēlāk devāmies uz “Getliņi eko” atkritumu poligonu, kur uzzinājām galveno atšķirību starp atkritumu poligonu un izgāztuvi. Izrādās, ka vasarā uz šo poligonu atbrauc 400 kravas mašīnas-pilnas ar atkritumiem. Vēl mums pastāstīja, ka atkritumiem sadaloties izdalās gāzes, kuras var izmantot elektrības ražošanai, vai sadedzināt, tādējādi iegūstot siltumu, kuru “Getliņi eko” izmanto tomātu, gurķu un ziedu audzēšanai. Visa klase esam apmierināti ar ekskursiju, jo bija jauki pavadīta diena.

10.klašu uzņemšana.

  Vija Meroža, direktora vietniece audzināšanas darbā.

      8.oktobris ievērojams ar to, ka šajā dienā desmitklasnieki  tika ieskaitīti AUSV skolēnu skaitā ar oficiālu zvērestu, dažādu, alpīnistu izveidotu,  šķēršļu pārvarēšanu. Jau no paša rīta 11. klašu skolēnu pārstāvji sagaidīja desmitos ar kontrolējošu skatu: bija uzdots 10klasniekiem atnākt vienotā apģērbā. Tie, kuri ignorēja mājasdarbu, saņēma veselīgā ķiploka  piekariņu kaklā. Vēlāk noklausījāmies alpīnistu stāstījumu”Latvija alpīnista acīm”. Turpinājumā alpīnisti Satekās izveidoja šķēršļu joslu, kur skolēni varēja iejusties alpīnista ādā.Šajā pasākumā desmitās klases skolēni izveidoja nākotnes kapsulu ar prognozējamo vīziju pēc 10 gadiem. Pēc šī laika posma – salidojumā varēs pārbaudīt, vai realitāte sakrīt ar pareģojumu pirms 10 gadiem.

Lai jau nu piepildās mūsu bērnu sapņi!

Koncertlekcija”Dzeja un mūzika”-veltījums Dzejas dienām.

Melānija Dīce, 7.b klase

24.-30. septembrim 7.b klasei un 7.a, 8.a,8.b,9.a,9.b klasēm audzināšanas stundā tiek skatīta “Latvijas skolas somas”apmaksāta  koncertlekcija par latviešu dzejniekiem, rakstniekiem un komponistiem. Mēs iepazinām Vizmu Belševicu, Vili Plūdoni, Aspaziju,  Raini,  Klāvu Elsbergu, Imantu Ziedoni un citus tautā pazīstamus latviešu māksliniekus. Uzzinājām daudzus interesantus faktus par šiem apbrīnojamajiem cilvēkiem. Piemēram, uzzinājām, ka Vilim Plūdonim ir bijuši 10 bērni. Aspazija ir dziesmas “Circenīša Ziemassvētki” vārdu autore. Pie Aspazijas un Raiņa  Jūrmalas vasarnīcā viesojies latviešu komponists Emīls Dārziņš. Rainim ar Emīlu Melngaili sadarbība neizdevās. Noskaidrojām, kas ir Klāva Elsberga māte. Nu, protams, ka Vizma Belševica, kas ir sarakstījusi visiem zināmo grāmatu “Bille”.  Uzzinājām vēl daudz interesantu faktu un dzirdējām daudz jaunu dziesmu. Šī bija jauka un izzinoša koncertlekcija, kura mums visiem sniedza jaunas zināšanas par latviešu rakstniekiem, dzejniekiem un komponistiem.

Dzejas dienas AUSV.

Evita Dzērve, 3.b klases audzinātāja.

Par godu Dzejas dienām 3.a, 3.b, 4.a un 4.b klašu audzēkņiem “Latvijas Skolas somas” ietvaros bija iespēja apmeklēt Andreja Upīša muzeju. Mūs sagaidīja muzeja vadītāja Inese Ozoliņa, kura stāstīja par rakstnieku Andreja Upīti un viņa dzīvi Skrīveros. Vēlāk dzirdētā informācija bija noderīga, lai veiktu trīs uzdevumus- puzles likšana, dažādu koku meklēšana pēc dotajiem orientieriem un teikumu veidošana no dotajiem vārdiem.  Vislabāk bērniem patika orientēšanās uzdevums par koku atrašanu muzeja dārzā.