Jaunlatviešu Jura Alunāna 190. jubilejai un Ata Kronvalda 185. jubilejai veltītais literāro darbu un pārspriedumu konkurss.

2022. gada 12. maijā, Kuldīgā norisinājās Jaunatnes radošais mākslu simpozijs “Sirdsvārdi Latvijai”. Pasākuma laikā tika godināti Jaunlatviešu Jura Alunāna 190. jubilejai un Ata Kronvalda 185. jubilejai veltītā literāro darbu un pārspriedumu konkursa laureāti. Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas 12. klašu skolnieces Lianda Lācgalve un Una Krjučkovska piedalījās darbu lasījumos.

Priecājamies par jauniešu sasniegumiem – Liandai Lācgalvei – 1.vieta, Unai Krjučkovskai – 3. vieta un Jānim Straumem – atzinība.

Pasākuma laikā notika grāmatas “Pro Patria – VIII” atvēršanas svētki. “Par Tēvzemi” – grāmatā apkopoti rakstnieka E. Birznieka – Upīša 150. jubilejai veltītajā literāro darbu un pārspriedumu konkursā iesniegtie darbi. Prieks par mūsu 12. klases skolniecēm Zandu Albekeiti un Katrīnu Paulu Juknu, kuru darbi atrodami grāmatā.

Paldies skolotājai Santai Krasovskai!

Konkursu organizēja PIKC „Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Kuldīgas novada pašvaldību.

9.Maijs – Eiropas diena.

Daniela Marija Apšeniece, 12.a klases skolniece

Eiropas dienai tuvojoties, mēs, 12.a un 12.b klase veltījām tai īpašu uzmanību.

Kopīgi apvienojot savus spēkus, mēs izveidojām akciju AUSV skolēniem, lai tie varētu iepazīt Eiropas Savienības vērtības.

Apvienojoties grupās, tika izveidoti vērtību lineāli, kur kā pamatvērtības tika izvēlētas: Eiro izaugsme, demokrātija, vienlīdzība, tiesiskums, cieņa, brīvība un cilvēktiesības.

Eiropas savienība ir dibināta balstoties uz iepriekš minētajām vērtībām, arī Satversmē ir teikts: “Latvija kā demokrātiska, tiesiska, sociāli atbildīga un nacionāla valsts balstās uz cilvēka cieņu un brīvību, atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības un ciena mazākumtautības. Latvijas valsts aizsargā savu suverenitāti, Latvijas valsts neatkarību, teritoriju, tās vienotību un demokrātisko valsts iekārtu.”

Mēs ar šo akciju vēlējāmies mudināt jauniešus uz izaugsmi, parādīt to, ka ES piedāvā neiedomājami daudz iespēju – iepazīt pasauli, iegūt izglītību citās valstīs, iepazīt jauniešus no ārvalstīm.

 

Mācībās izmantojam virtuālās brilles.

Inese Jasaite,2. bklases skolotāja.

    2.b klasē dabas zinības stundā apgūstam ,kā strādā cilvēka organisms un kāda nozīme ir katram orgānam. Klase tika sadalīta mācīšanās pieturās, kurās varēja pētīt, meklēt informāciju un izlasīt dažādus interesantus faktus par mūsu organismu. Grāmatas mums palīdzēja sarūpēt Skrīveru bērnu bibliotēka un sirds, plaušu un gremošanas sistēmas modeļus bioloģijas skolotāja Daiga Martinsone.  Viens no mācīšanās veidiem bija virtuālo briļļu izmantošana, ar kuru palīdzību pētījām, kā izskatās sirds, plaušas un asinsrites sistēma. Skolēni mācījās ar lielu entuziasmu un bija pārsteigti, kā izskatās orgāni mūsu ķermenī.

Iesaistāmies projektā!

Ruta Dišereite, vēstures skolotāja.

Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā 2022.gada 28.aprīlī akcija “Atpakaļ uz skolu/ Atpakaļ uz universitāti 2022”. Notiks iedvesmojoša tikšanās ar Eiropas lietu eksperti Ingu Vanagu. 12.a un 12. b klase izzinās tēmu: “Jauniešu līdzdalība un iespējas ES arodbiedrības kontekstā”

Fizikā atbalstām olimpisko dienu!

Sintija Rūze, fizikas skolotāja.

Olimpiskajai dienai par godu, fizikas stundā 8.klasei tēma tika pielāgota sportiskajām aktivitātēm. Skolēniem bija uzdevums noteikt savu jaudu ejot pa kāpnēm un ātri skrienot pa tām augšā.

Kā jau īstās sacensībās, pēc tam iegūtie rezultāti bija jāsalīdzina pāriem savā starpā. Kopumā, protams, uzvarēja draudzība, bet skolēniem bija interesanti saprast, kas nodrošina lielāku jaudu. Izrādās – ja gribi būt jaudīgāks, jāaudzē masa, pie nosacījuma, ka varēsi veikt to pašu distanci tajā pašā laikā, kāds tev bijis pirms masas pieauguma.

Lai visiem veselība, sportisks gars un pietiek enerģijas līdz mācību gada noslēgumam!

Patiesība vai meli?

Evelīna un Lāsma ,11.a klases skolnieces.

 2022. gada 13. aprīlī, mūsu 11.a. klasei bija lieliska iespēja piedalīties Latvijas Okupācijas muzeja sniegtajā interaktīvajā nodarbībā “Propaganda. Karš Ukrainā.”, un uzzināt vairāk par propagandas izplatīšanu un šobrīd notiekošo karu Ukrainā. Lekcijas laikā bija iespējams vērot interesantu un izzinošu prezentāciju, iesaistīties sarunās, izsakot savas domas un iepazīties ar propagandas izmantošanu, tās vēsturi un nozīmi. Klasesbiedri ne tikai aizrautīgi klausījās stāstītajā, bet arī saviem spēkiem varēja izmēģināt atpazīt nepatiesas ziņas. Balstoties uz dažādiem mūsdienu ziņu avotiem, mēs mēģinājām noteikt vai tas, ko mēs redzam plašsaziņas līdzekļos, tik tiešām ir patiess.

  Mūsu 11.a. klasei itin labi padevās noteikt ziņu patiesumu. Lekcija sniedza ieskatu šī brīža notiekošajā Ukrainā un ļāva novērtēt arī Latvijas situāciju, tāpat, kā ieskatīties kādas ziņas tiek izplatītas citās valstīs un izvērtēt ziņas, ko uzzinām Latvijas ziņu portālos. Esam ļoti pateicīgi Latvijas Okupācijas muzejam un mūsu vēstures skolotājai Rutai Dišereitei par lielisko iespēju piedalīties aizraujošajā lekcijā, cerot uz vēl tikpat izglītojošām aktivitātēm nākotnē!

 

 

Mācību ekskursija uz ūdens staciju.

Sintija Rūze, fizikas skolotāja

Astotajiem 1. aprīlis ir iesācies ne tikai ar jokiem un asprātībām, bet arī ar mācību ekskursiju fizikā uz ūdens ieguves un attīrīšanas staciju Dzelzceļnieku ielā 5.

Ar darba lapām un rakstāmo rokās, 8.klašu skolēni gida Jāņa pavadībā izstaigāja dzeramā ūdens ieguves teritoriju, viesojās galvenajā ēkā un uzdeva daudz jautājumus par ūdens iegūšanu, filtrēšanu un uzņēmuma darbību. Skolēnus interesēja gan praktiskas dabas jautājumi, gan teorētiski jautājumi. Netrūka jautājumu par profesionālo pilnveidi un karjeru.

Liels paldies par sniegto atbalstu un iesaistīšanos ekskursijas organizēšanā uzņēmumam “Skrīveru saimnieks”!

Latvijas Republikas Satversmei 100.

 

Upīša Skrīveru vidusskolas vēstures skolotāja Ruta Dišereite.

Atzīmējot Latvijas Republikas Satversmes simtgadi, Tieslietu ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju organizē izglītojošu kampaņu “Es, Tu un Satversme”.

Rīkotās kampaņas “Es, Tu un Satversme” ietvaros kopā ar Satversmes vēstnesi Maiju Tipaini 2022.gada 25.martā mūsu skolā notika divas lekcijas 11. un 9.a, 9.b klašu skolēniem.

            Skolēni iepazinās tuvāk ar Latvijas Republikas Satversmi un valstiskumu. 11.klasei bija iespēja uzzināt arī par jurista profesiju, tiesu sistēmu Latvijā, noskaidrot aktualitātes un līdzdalības iespējas izteikt savu viedokli par prezidenta E. Levita apturēto likumu par ostām. 9.klases klausījās ar vizuālo materiālu bagātu stāstījumu par Latvijas Republikas Satversmi un tajā būtisko, par varas dalīšanu un tiesu sistēmu Latvijā, pievēršot uzmanību cilvēka pamattiesībām un Satversmes vērtībām šodien.

            Pēc lekcijas skolēni atzina, ka:  “mums patika piemēri par māsām (Saeima, Valdība un Tiesa) un mammu (valsts kontroli) lekcijas daļā par varas dalīšanu” Anna, Viktorija 9.a klase. “Aktualizēju informāciju par LR Satversmes nozīmi ikdienas dzīvē, saņēmu atbildi uz interesējošu jautājumu,”piebilda Juris 9. a klase.  “Varēju uzdot jautājumus un saņemt atbildes par jurista profesiju,” piemetināja Sanija 11.klase. “Uzzināju par iespēju izteikt savu viedokli jautājumā par ostu likumu,”apstiprināja Laura 11.klase.

 

Pasaules Ūdens dienas atzīmēšana.

Daiga Martinsone, bioloģijas skolotāja

Mūsu skola jau vairākus gadus pēc kārtas iesaistās Baltijas jūras projekta piedāvātajās aktivitātēs, kas veltītas Ūdens dienai. Kā pirmā bija iespēja skolēniem un skolotājiem piedalīties nodarbībā, kurā stāstīja par izlaušanās spēļu veidošanu. Tajā piedalījās 7. b klases skolēni M.Dīce, A.Jeluškina, H.K. Balta , A.Zariņš un skolotājas L.Paula un D. Martinsone. Tālāk apmēram mēneša garumā tapa spēle, kura bija vairākas reizes jātestē un jāuzlabo. Priecājamies, ka tā tika novērtēta un publicēta VISC un UNESCO mājas lapās. Otra aktivitāte bija avotu izpēte ar devīzi “Kā neredzamais top redzams”. 7.-12. klašu skolēni veidoja mākslas objektus, stāstījumus, intervijas, foto un video. Te visaktīvākās bija 10. klase un 7.a klase.Skolēnu darbus varat apskatīt šajā adresē: Citizen science -assignment 3: Make Invisible Groundwater Visible (padlet.com)  Tajā var atstāt arī savus komentārus vai nospiest “Like”. Tālāk seko informācija no VISC mājas lapas, jūs varat izspēlēt gan mūsu skolas, gan citu skolu skolēnu izveidotās mācību spēles. Lasīt tālāk …

Spiediena mērīšana stacijās.

Sintija Rūze, fizikas skolotāja.

8.klases skolēnus pārsteidza neparasts laboratorijas darbs – spiediena pētīšana, pārvietojoties pa stacijām, kurās bija jāveic kāds noteikts uzdevums.

Skolēni pētīja, kā naglas saskares virsmas laukums ietekmē iespēju to iedzīt dziļāk koka paraugā, gan grieza ābolu, izmantojot dažāda asuma nažus, gan centās pūst vates pikucīti, izmantojot pat klizmu. Kopā stundas laikā tika apmeklētas piecas stacijas.

Stundas atlikušajās desmit minūtēs, rezultāti tika salīdzināti un iegūta spiediena aprēķināšanas formula un definēta tās mērvienība.