Īstais brīdis ir sākt!

 Pirmajā brīvlaika dienā Eko padome pulcējās uz radošo darbnīcu, lai kārtīgi pastrādātu. Diena izdevās darbīga, apkopojām Vides novērtējuma rezultātus, izdomājām Rīcības dienu aktivitātes, kuru sauklis šogad-  “Īstais brīdis ir sākt!”. Pirmā starptautiskā Rīcības dienu kampaņa notika 2012. gadā, un kopš tā laika katru gadu rīcības dienas notiek pirmajā novembra nedēļā. Šogad, sakarā ar valstī izsludināto ārkārtas stāvokli, Vides izglītības fonds nolēma pārcelt rīcības dienas uz pēdējo novembra nedēļu, cerībā, ka skolēni varēs atgriezties skolās un sākt rīkoties! Mēs par to esam ļoti priecīgi, jo izdomātās aktivitātes nebūs jāatceļ.

 Eko padome aicina skolotājus, skolēnus un viņu vecākus ieklausīties sauklī- “Īstais brīdis ir sākt! un nolemt rīkoties, atrast izaicinājumus darbībām, kas mazina ietekmi uz klimata pārmaiņām.  Mēs kopā varam paveikt daudz!

Veidosim daudzveidīgu Latviju un tīkamu ainavu!

 

Videoklips vaicājumam “https://youtu.be/9wGFdntnoLs”

  Skrīveru novada dome, sadarbojoties ar mūsu skolas Eko padomi, uzrakstīja un īstenoja Meža attīstības fonda projektu “Veidosim daudzveidīgu Latviju un tīkamu ainavu”.

 18.oktobrī uzsāka “Maizītes” upes ielejas labiekārtošanas darbus, ierīkojot ainavisku zaļo zonu Skrīveru centrā. Pirms jauno kociņu stādīšanas, teritoriju apsekoja un esošos kokus izpētīja 5.b klase – dabas zinību stundā un 7.a un b klases – ģeogrāfijas stundā, kopā ar skolotāju Ligitu Miezīti. Skrīveru centru pie mūzikas un mākslas skolas, “Maizītes” upes ielejā papildinās ar 13 jauniestādītiem kokiem. Eko padome izpētīja un apkopoja informāciju par jaunajiem koku stādiem, lai varētu izveidot informatīvās zīmes par koku izcelsmes valsti, vainagu, lapu formu, ziediem, augļiem utt. Video saite:  https://www.youtube.com/watch?v=9wGFdntnoLs

Salix x sepulcralis ‘Crysocoma’ (Salix alba ‘Tristis’) Nokarenais zeltzaru vītols –

Tilia americana ‘Macrophylla’ – Amerikas liepas šķirne

Syringa reticulata var. amurensis – Amūras ceriņš

Larix decidua – Eiropas lapegle

Salix alba ‘Sericea’ – Baltā vītola šķ.

Padus avium ‘Novosibirska’ – Parastās ievas šķ.

Malus x purpurea ‘Red Sentinel’ – Purpura ābeles šķ.

Malus x purpurea ‘Red Silver’ – Purpura ābeles šķ.

Malus x purpurea ‘Royalthy’ – Purpura ābeles šķ.

Acer platanoides ‘Crimson King’ – Parastās kļavas šķ.

Viburnum opulus ‘Kijevskaja Sadovaja’ – Parastās irbenes šķ.

Quercus rubra – Sarkanais ozols

Pinus koraiensis – Korejas ciedru priede

Pasaules pārtikas diena Skrīveros.

16. oktobrī pasaulē atzīmē “Pasaules pārtikas dienu”. Šajā dienā tiek aktualizētas pārtikas atkritumu problēmas. Lai pievērstu skolēnu uzmanību šai problēmai, Eko padome sagatavoja informatīvu materiālu un Kahoot spēli klases stundai. Klašu audzinātāji, vadoties pēc dotās informācijas, aktualizēja pārtikas atkritumu tēmu un ar skolēniem apsprieda pareizas un nepareizas rīcības. Noskatījās filmiņu par palmu eļļas ražošanas ietekmi uz vidi.

Sportiskais Miķelis.

Vija Meroža, direktora vietniece audzināšanas jomā.

    Miķeļi ir robežlaiks dabā un cilvēka dzīves ritumā – viss dabā izaudzis, raža novākta. Tagad Miķeļdienu svinam 29. septembrī, senāk tie bija rudens saulgrieži, kad diena un nakts vienādā garumā. Pēc kārtīgi nosvinētiem Miķeļdienas svētkiem seko mierīgais veļu laiks.            

     Šogad skolā svinējām sportisko Miķeļdienu. Skolēniem bija jāšķērso kabaču lauku, pārlecot pāri “kabačiem”. Jāpalīdz vāverītei sašķirot ziemas krājumus. Jāsaved dārzeņus “pagrabā”. Jāsamet kartupeļus katlā. Un noslēgumā bērni varēja izampelēties nopļautā “labības laukā”, noskaidrojot, kuras dzīvas būtnes lido, kuras nē un ,atceroties dažādus rudens darbus.

Koncertlekcija”Dzeja un mūzika”-veltījums Dzejas dienām.

Melānija Dīce, 7.b klase

24.-30. septembrim 7.b klasei un 7.a, 8.a,8.b,9.a,9.b klasēm audzināšanas stundā tiek skatīta “Latvijas skolas somas”apmaksāta  koncertlekcija par latviešu dzejniekiem, rakstniekiem un komponistiem. Mēs iepazinām Vizmu Belševicu, Vili Plūdoni, Aspaziju,  Raini,  Klāvu Elsbergu, Imantu Ziedoni un citus tautā pazīstamus latviešu māksliniekus. Uzzinājām daudzus interesantus faktus par šiem apbrīnojamajiem cilvēkiem. Piemēram, uzzinājām, ka Vilim Plūdonim ir bijuši 10 bērni. Aspazija ir dziesmas “Circenīša Ziemassvētki” vārdu autore. Pie Aspazijas un Raiņa  Jūrmalas vasarnīcā viesojies latviešu komponists Emīls Dārziņš. Rainim ar Emīlu Melngaili sadarbība neizdevās. Noskaidrojām, kas ir Klāva Elsberga māte. Nu, protams, ka Vizma Belševica, kas ir sarakstījusi visiem zināmo grāmatu “Bille”.  Uzzinājām vēl daudz interesantu faktu un dzirdējām daudz jaunu dziesmu. Šī bija jauka un izzinoša koncertlekcija, kura mums visiem sniedza jaunas zināšanas par latviešu rakstniekiem, dzejniekiem un komponistiem.

Dzejas dienas AUSV.

Evita Dzērve, 3.b klases audzinātāja.

Par godu Dzejas dienām 3.a, 3.b, 4.a un 4.b klašu audzēkņiem “Latvijas Skolas somas” ietvaros bija iespēja apmeklēt Andreja Upīša muzeju. Mūs sagaidīja muzeja vadītāja Inese Ozoliņa, kura stāstīja par rakstnieku Andreja Upīti un viņa dzīvi Skrīveros. Vēlāk dzirdētā informācija bija noderīga, lai veiktu trīs uzdevumus- puzles likšana, dažādu koku meklēšana pēc dotajiem orientieriem un teikumu veidošana no dotajiem vārdiem.  Vislabāk bērniem patika orientēšanās uzdevums par koku atrašanu muzeja dārzā.

Labiekārtotam fizikas kabinetam būt!

Sintija Rūze, fizikas skolotāja.

Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā strādā apzinīgi un čakli skolotāji. Skola var lepoties ar aktīviem un radošiem skolēniem. Lai skola augtu, piesaistītu erudītus un zinātkārus skolēnus, ir nepieciešams nodrošināt mūsdienām atbilstošu un kvalitatīvu aprīkojumu. Tieši šī iemesla dēļ skola iesniedza pieteikumu nodibinājuma “Iespējamā misija” izsludinātajā konkursā “AS “Latvenergo” atbalsts izcilu fizikas kabinetu izveidei Latvijas vispārizglītojošās skolās”.

Fizikas skolotāja Sintija Rūze, aptaujājot skolas vadību un dabaszinātņu skolotājus, kā arī savelkot kopā pašas padarīto pēdējo trīs gadu laikā, uzrakstīja pieteikuma vēstuli šim konkursam. Pieteikums sevī ietvēra 20 lapaspušu detalizētu izklāstu par padarīto skolēnu un skolotāju labā skolā, reģionā un valstī, divus izvērstus stundu plānus un 700 vārdu garu motivācijas vēstuli. Kā arī papildus tam visam bija jāaizpilda anketa, kurā jānorāda, kas tieši trūkst, lai īstenotu jauno saturu skolā.

  1. septembrī tika noskaidroti uzvarētāji. No 48 skolu pieteikumiem, 10 Latvijas skolas uzvarēja un balvā saņems nepieciešamo fizikas kabineta aprīkojumu mācību procesa pilnveidei. Šajā sarakstā ir Andreja Upīša Skrīveru vidusskola ar balvas fondu 21000 eiro.

Lepojamies par paveikto!

Eko jaunumi!

Danute Podvinska, eko programmas vadītāja.
Šodien 20. septembrī, pulksten 11.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notiks ikgadējā Ekoskolu apbalvojumu pasniegšana.
Andreja Upīša Skrīveru vidusskola Zaļo Ekosklolu karogu saņems jau 8. reizi.
Aktuāls video šim pasākumam ir raidījuma “Ar kājām pa majām” sižets, kurā mūsu skolas absolvente Iveta Baumane ar Robertu Pētersonu ir sagatavojuši atjautīgu jautājumu Laura Reinika komandai: “Kādam karogam jāplīvo blakus Latvijas karogam? Lauris Reiniks ,meklējot atbildi pie novada iedzīvotājiem, uzmin un kopā ar savu tēvu uzvelk mastā Ekoskolas karogu.
 
Tēmturi:
#Ar kājām pa mājām
#Lauris Reiniks
#Artūrs Reiniks
#Iveta Baumane
#Roberts Pētersons
#Videsizglītibasfonds
#Ekoskola
#Ekokokarogs
 

Radošā darbnīca kopā ar meistari Liliju Ziediņu.

Māra Lesiņa, 4.a klases audzinātāja

14. un 16. septembrī 4.a un 4.b klašu audzēkņiem Latvijas Skolas somas ietvaros bija iespēja piedalīties radošajās darbnīcās Lilijas Ziediņas vadībā. Mācījāmies, kā sagatavo karsēšanai ziepju masu, kā tai pēc tam pievieno krāsu, smaržu, dažādus skrubīšus un ielej visu to veidnē. Katrs izvēlējās dažādas formiņas, tādēļ ik ziepju gabaliņš beigās bija īpašs.   Paldies par iespēju darboties praktiski un radoši!

Pārgājiens iedvesmo.

Agate Anufrijeva, 5.b klases skolniece

Rīts bija saulains un ļoti skaists, atvasara, rudens smaržas, vējš… Beidzot bija pienākusi gaidītā diena, kad 5.b. klase varēja doties pārgājienā, lai varētu izbaudīt kārtīgāku atkal satikšanos un kopā būšanu. Turklāt šis mums bija ļoti nozīmīgs pasākums – tagad esam tikai puse no 4 gadu laikā ierastā sastāva, un skolotāja jauna (lai gan ļoti labi zināma un jau  mīļa!).

Pašā rīta dzestrumā pirms pārgājiena iesildījāmies divās sporta stundās. Kad domājām, kur kopā aiziet, runājām par pilskalnu, bet, lai tomēr nebūtu tik tālu, nolēmām aiziet līdz Satekām. Ceļš nebija tāls, toties ar piedzīvojumiem – čūsku izskatā!!! Mēs pa ceļam satikām un sasveicinājāmies ar diviem zalkšiem un vēl varējām vairākus apskatīt, kuri vairs ar mums nevarēja sasveicināties…  Tikuši līdz galamērķim, sameklējām zarus ugunskuram, ņēmām palīgā arī skolotājas sagādātos skaliņus un avīzes. Kad ugunskurs bija gatavs, varējām arī ko pacepināt. Tad uzklājām galdu un BEIDZOT varējām kaut ko uzēst, jo no abām sporta stundām un gājiena bijām visai izsalkuši.

Pēc maltītes skolotāja mums piedāvāja pāris sagatavotas spēles. Pēc spēlēm varējām vēl ko nedaudz uzkost un tad arī devāmies mājās – tikai pa  citu ceļu, lai visiem būtu ērti tikt mājās.

Man šķiet, šis bija tiešām izdevies pārgājiens. Un ļoti liels prieks par silto sauli un jauko laiku, kāds mums sagadījās!