Pirmklasnieki iepazīst zinātnes daudzpusību

1.a klases audzinātāja Liene Sola

Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas 1.a klases skolēni šī gada 1.februārī tikās ar LABORATORIUM. LV pārstāvjiem, lai dabaszinību stundas ietvaros padziļinātāk iepazītu SKAŅAS daudzpusīgās iespējas un zinātnes likumus.

Ar šī zinātniskā šova palīdzību bērni uzskatāmi atklāja, kā rodas skaņa, vēroja dažādas zinātniska metodes skaņas radīšanai. Skaņa bija ne tikai sadzirdama, bet arī saredzama un sajūtama. Interaktīvo eksperimentu gaitā skolēniem ir iespēja uzskatāmi izprast zinātnes likumus.

Priecājamies par šo iespēju! Tā skolēniem paplašina redzesloku, atklāj zinātni neierastā gaismā un ļauj to iemīlēt.

KĀ SATIKĀS DAUGAVAS LABAIS KRASTS UN KREISAIS KRASTS

Ilze Ramiņa, Ķekavas vidusskolas   latviešu valodas un literatūras skolotāja.

1923. gadā Andrejs Upīts uzrakstīja lugu “Laimes lācis”, kas vēlāk – 1940. gadā – pārtop par stāstu “Sūnu ciema zēni”. Darbs savas literārās vērtības dēļ noteikti būtu pelnījis iekļaušanu Latvijas Kultūras kanonā, taču autora pretrunīgās personības dēļ tas, visticamāk, nenotiks, bet A. Upīša uzskati un darbība padomju okupācijas gados šajā gadījumā ir ļoti labs piemērs skolēniem, mācot domāt un kritiski novērtēt literāru darbu un tā autoru. Savukārt tāda stāsta vērtība kā leksika šobrīd ir gan šī darba spožums, gan posts, jo skolēniem pietrūkst motivācijas cīnīties ar sev nezināmo vārdu nozīmēm pat tad, ja piemīt laba prasme izmantot elektronisko vārdnīcu to noskaidrošanai.

Lai motivētu lasīt, raksturot, pētīt, saprast un izprast, nepieciešams īpašs tēmas noslēgums, tāpēc tapa sadarbības projekts, kura dalībnieki bija Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas 6.a un 6. b klase un Ķekavas vidusskolas 6.a un 6.c klase. Lasīt tālāk …

Loģiskās domāšanas konkursa Bebr[a]s 2022

Lilita Paula, informātikas skolotāja

Vairāk par konkursu: https://www.visma.lv/bebrs/

Ar finālpasākumu 28.janvārī noslēdzās Starptautiskais loģiskās domāšanas konkurss Bebr[a]s 2022.

Konkursa 1.kārta notika 2022.gada novembrī, un, kā jau katru gadu, piedalījās arī mūsu jaunieši – tiešsaistē uzdevumus savās datorikas vai programmēšanas stundās pildīja skolēni no 4. līdz 12.klasei. 35 minūtēs bija jāpagūst atrisināt 15 uzdevumi.

Liels bija mūsu prieks, kad reizē ar 1. kārtas rezultātiem saņēmām arī uzaicinājumu piedalīties konkursa 2. kārtā. Starp 20 labākajiem 5.-6.klašu grupā iekļuva Kristaps Kristapurs un 7.-8.klašu grupā – Dāvis Ruzģis.

Jāpiebilst, ka šogad konkurence bija īpaši spraiga, jo konkursā piedalījās rekordliels skolēnu skaits – 27 764 skolēni! (pērn 1. kārtā piedalījās aptuveni 17 tūkstoši skolēnu no visas Latvijas)

Konkursa 2. kārta notika 28. janvāri, arī tiešsaistē. Dalībniekiem 20 minūšu laikā bija jāatrisina 10 uzdevumi.

Balvās organizatori bija sarūpējuši radošu projektu komplektus, kurus katrā vecuma grupā saņēma 1.-3. vietu ieguvēji.

Godalgas tika uzvarētājiem, bet lielu atzinību ir pelnījuši visi 2.kārtas dalībnieki.

Paldies Dāvim un Kristapam par drosmi un nopietnību!

100. skolas diena

Lai bij’ prieki, kam bij’ prieki,

Pirmklasniekiem – tiem bij’ prieki.

Svin tie simto dienu skolā,

 Labi mācīties tie solās.

Pirmās skolas dienas ir ļoti svarīgas pirmklasnieku dzīvē. Vai kāds ir saskaitījis, cik dienas skolā jau pagājušas? Izrādās – 3. februārī  jau simts! Pasākumā jautājām pirmklasniekiem, ar ko atšķiras skola no bērnudārza. Atbildē skanēja ļoti liels uzskaitījums, un bērni ir lepni, ka var jau mācīties skolā-tas esot izaugsmes rādītājs. Pasākumam pirmklasnieki gatavojušies cītīgi. Ar prieku varējām dungot līdzi  daudzām dziesmām, vērot dejas soļus, klausīties izteiksmīgās dzejas rindas, priecāties līdzi rotaļu emociju izpausmēm. Noslēgumā katrs skolēns saņēma 100. dienas sertifikātu un katra klase – lielu kliņģeri. Paldies klašu audzinātājām Lienei Solai un Marjanai Toroņi par izturību un pacietību, mācot mūsu pirmklasniekus!

Sveču diena

Sācies februāris. 2. februāris ir Sveču diena. Mums sirdī kļūst gaiši un mierīgi, kad iededzam sveci.. Visiem zināms, ka sveces liesmiņa uz cilvēku iedarbojas nomierinoši, arī sasilda. 

       Skolas bibliotēkā bērni sanesuši dažādas sveces: garas un tievas, figūrveida un smaržīgās, vaska un parafīna. Katrai ir savs stāsts, kā tās radušās.

     Uzmanību pievērsa kāda pavisam necila, salūzusi svecīte. Ilgi domājām, vai tādu vispār likt izstādē. Taču sarunā ar īpašnieku uzzinājām, ka šai svecītei ir īpašs stāsts. Izrādās ar šo svecīti daudzus gadus atpakaļ iesvētīja kādu zēnu. Ģimenē  tieši šo sveci iededzina tikai zēnam svarīgos, īpašos svētkos.

Šo un citus stāstus noklausījāmies svētku dienā bibliotēkā. Uzzinājām Sveču dienas ticējumus, minējām mīklas un vērojām video, kā top sveces.

Valentīna diena

Tautasbumbas turnīrs 23.,24. janvārī AUSV.

Tautas bumba ir komandu sporta veids, kurā sacenšas divas komandas, ar bumbu mēģinot trāpīt pretinieku komandas spēlētājiem.  Tautas bumba esot radusies kā rituāla kara spēle, kur divas tautas savu ķēniņu vadībā simboliski cīnījušies par savu teritoriju. Bumba šajā gadījumā ir simboliskais ierocis, kritušie izstājas no spēles, kamēr tiek izsisti visi pretinieka komandas dalībnieki.

Arī mūsu skolā 23.un 24.janvārī, skolotāja Alda Rakstiņa vadībā tika noorganizēts klašu tautas bumbas turnīrs. 4.un 5. klašu spraigā sacensībā zēnu grupā 4.a klase, iegūstot 1.vietu, bet 4.b klase 4. vietu,5.a 3.vietu un 5.b 2.vietu.  Savukārt, meitenēm bija šāds vietu izkārtojums:5ab -1. vieta, 4.b-2.vieta, 4.a-3.vieta.

2. un 3. klašu grupā 3.a klases meitenes ieguva 1. vietu, zēni 2.;

3.b klases zēni izcīnīja 1. vietu, meitenes 3. vietu;

2.a klases meitenēm 2. vieta, zēniem 3. vieta ;

2.b klases zēni un meitenes ieguva 4. vietu.

Noslēgumā bija padomāts arī par diplomiem un balvām, kuras sagādāja mūsu sponsori “Skrīveru saldumi”.

Barikādēm 32 gadi

             Šogad aprit 32. gads, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem. Ukrainas karš rāda, ka Latvijas cīņa nav galā un joprojām turpinās.                                                                             

Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā jau no paša rīta pie skolas tika iedegts ugunskurs, kā atgādinājums par janvāra barikāžu laiku. Lai nodotu šo vēsturisko liecību jaunajai paaudzei, skolā ieradās barikāžu dalībnieks Broņislavs Mačuļskis un mūsu pašu latviešu valodas skolotāja Daina Vancāne- Viļuma. Skolēni ar interesi klausījās abu šo barikāžu liecinieku stāstus, pētīja viņu apbalvojumus, juta līdzi emocijām. Prieks, ka arī mūsu skolā ir šādi cilvēki-īsti Latvijas patrioti! Paldies viņiem, ka nenobijās un iesaistījās šajos skaudrajos janvāra notikumos!

Pašpārvalde sarīko sacensības

Terēze Barkāne, 11.klases skolniece.

2023.gada 17. janvārī Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā notika starpklašu basketbola turnīrs, kurā piedalījās komandas no 8. līdz 12. klasei. Plkst. 16.00 uz sporta zāles balkona jau bija sasēdušies skatītāji un spēles sākās. Visas komandas viena pret otru sacentās saspringtajās 20 minūtēs. Kaut gan labi spēlēja visas komandas, protams, bija arī uzvarētāji. Trešo vietu nopelnīja 11. klase, otro – 9. klase, un pirmo – 12. klase. Īpaši jāuzslavē 12. klases sēlētājs Renārs Zīmelis, kas spēlē pret 11. klasi pēdējā sekundē iemeta grozā gandrīz no otra laukuma gala. Šis “ leģendārais” metiens atņēma pretiniekiem uzvaru un nodrošināja 12. klasei pirmo vietu.

Pateicamies sponsoriem : “ Skrīveru pārtikas kombinātam”,” Ragārēm” un “Skrīveru mājas saldējumam  par atbalstu un balvu nodrošināšanu. Gan skolēni, gan pašpārvalde ir priecīgi par šo pasākumu un ar lielu nepacietību, turot īkšķus par AUSV, gaida 24. janvārī Aizkrauklē notiekošo starpskolu basketbola turnīru!

 

 

Ziemassvētku noskaņa skolā.

Neviens mēnesis visā gadā tik skaisti neatvadās kā vecais, sirmais decembris. Ar gaisā jūtamu durstīga egles zara un brūnas piparkūkas sirds elpu, ar sveču gaismu, ar atbalsi no dievnama zvanu mēlēm.

Trīs māsas tam vienmēr blakus: Ticība, Cerība, Mīlestība.

Ziemassvētku noskaņa laižas pāri pasaulei. Tā noglāsta katru vientuļu dvēseli un sasilda ikvienu salstošu sirdi.

      Arī Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā Ziemassvētku priekšvakarā valda rosība. Bērni steidz pabeigt pēdējos darbiņus, lai svētkus varam sagaidīt godam.

    22.decembrī 1.-4. klašu skolēni bija sagatavojuši izrādi ”Ziemassvētku eglītes dziesma”, kur tika iekļautas klašu sagatavotās dziesmas un dejas. Pie vidusskolas klašu skolēniem šogad ciemojās Rihteru deju skolas audzēkņi ar moderno deju demonstrējumiem. Protams, savējie neatpalika- 12. un 9.b klašu skolēni arī “iedejoja” Ziemassvētkus.

23. decembrī 5.-7. klašu skolēni rādīja Ziemassvētku raidījumus: “Gudrs, vēl gudrāks”, “Bez tabu”,”VIP”, “Ziņas”,”Kepa uz sirds”.

        Priecīgus visiem Ziemassvētkus !