Ekoforums Ogresgala pamatskolā

6.b klases skolniece Marta Zariņa

5.oktobrī  ekopadomes pārstāvji Daija Krieviņa, Niklāvs Albekeitis, Tīna Koja un Marta Zariņa kopā ar skolotāju Danuti Podvinsku devās uz ekoformu. Tas norisinājās Ogresgala pamatskolā, kur mūs laipni sagaidīja vietējā ekopadome, skolotājas un šīs skolas direktore.

Foruma tēma bija saistīta ar vispasaules pārtikas dienu, kas norisinās 16.oktobrī. Pirms aktivitātēm noklausījāmies lekciju “ Izzini pārtikas pasauli”. Pēc tam mēs sadalījāmies komandās un piedalījāmies saliedēšanās, sporta, gudrības un izzinošās aktivitātēs, kuras vadīja šīs skolas skolēni.

Pēc visām aktivitātēm mēs gājām uz skolas ēdnīcu, kur notika radošā darbnīca “Mana garša”. Tajā pagatavojām salātus, ko pēc tam ēdām klāt pie pusdienām. No Ekoforuma atgriezāmies, guvuši jaunas zināšanas un prasmes, noguruši un reizē gandarīti.

Piešķirts Zaļais karogs

Līga Survila, 10. klases skolniece

2023. gada 26. septembrī jau 9. gadu pēc kārtas pie skolas pacēlām zaļo Ekoskolu karogu.

Pagājušajā mācību gadā mūsu gada tēma bija transports. Lai uzlabotu situāciju šajā jomā, kā ikdienas rīcībā, tā stundās un īpaši sagatavotos pasākumos veicām dažādas aktivitātes, lai izglītotu skolēnus un sabiedrību par videi draudzīgu pārvietošanās veidu.

Ir patiess prieks, ka varam lepoties ar mūsu skolas skolēniem, darbiniekiem, skolotājiem un, protams, eko padomi, kas palīdzēja realizēt ieceres un sasniegt izvirzītos mērķus, lai atkārtoti nopelnītu šo īpašo atzinību – karogu. 

Aicinām arī turpmāk iesaistīties vides problēmu risināšanas jautājumos, lai nākamgad mūsu skolai karogs pienāktos jau 10.reizi!

Ērika Luīze Girgensone, 9.a kl. skolniece

Ekoskolu apbalvošanas ceremonija

13.septembrī daži Eko padomes skolēni, kā arī skolotāja Danute Podvinska ieradās uz Ekoskolu apbalvošanas ceremoniju Rīgā, lai saņemtu Zaļo karogu. Pasākumā ietvaros devāmies “pozitīvā gājienā” uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, pa ceļam paņemot līdzi arī toreizējo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Māri Sprindžuku. Pēc Rīgas Doma kora skolas gospeļu kora priekšnesuma viņš Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē teica svinīgo uzrunu.

Pasākumu lielākoties vadīja Vides izglītības Fonda Ekoskolu vadītājs Daniels Trukšāns, un tā galvenā tēma bija aprites ekonomika. Klātesošie skolēni saņēma informāciju par nākamajiem Ekoskolai aktuālajiem notikumiem, piemēram, LIFE projektu “No atkritumiem uz resursiem” un “Plastmasas Pirāti – uz priekšu, Eiropa!”, kas palīdzēja noformulēt šī gada plānu lielajā Eko padomes sēdē 20. septembrī. Tajā piedalījās ekopadomes skolēni un skolotāja, skolas pedagogi un pašvaldības pārstāvji, tika ievēlētas ekopadomes prezidente Karīna Gaņina un viceprezidente Līga Survila, 1.-4. klases ekopadomes prezidente Tīna Koja .

Noslēgumā Beāte Lielmane dalībniekiem pastāstīja par vienu no Skola 2030 projektiem – “Pasaules lielākā mācību stunda”, uzaicinātās Ekoskolas tika apbalvotas ar Zaļajiem karogiem, kā arī tika parādīts noslēguma koncerts ar improvizētu Ekoskolas himnu un improvizētu repa teātri “Brīvrunas projekts”.

Ja būtu jāizsaka izjūtas šī pasākuma laikā, tad jāizceļ īpašā vienojošā sadarbības atmosfēra, kura viesa cerību progresam.

Pievienojies mums un kopā veidosim pasauli zaļāku!

Ekopadome skaidro Eko tēmu”Transports”

Emīlija Ļebedeva, 8. klase

Šogad Ekoskolu programmas ietvaros tiek pastiprināti strādāts pie tēmas “Transports – ilgtspējīga pārvietošanās”. Tādēļ, lai veiksmīgi realizētu transporta tēmu, Ekopadomes pārstāvji devās pie 1. – 4. klases skolēniem, lai pastāstītu vairāk par šī gada tēmu . Prezentācijā ietilpa spēles, kuras tika uzskatītas par labāko daļu no visas prezentācijas. Skolēni iepazina, kurš pārvietošanās veids ir kaitīgākais un kurš ir vismazāk kaitīgs dabai. Sākumskolas audzēkņi vēl uzzināja par emisiju un cilvēces resursiem, palīdzēja klasesbiedriem atminēt vārdus, uzzināja, kāds ir klasesbiedru pārvietošanās veids ikdienā, kā arī iepazīstināja skolēnus ar to, kā viņi var palīdzēt nākotnē dabai, lai pēc iespējas mazāk radītu klimata pārmaiņas un nepiesārņotu gaisu.

Zemes stunda

Zemes stunda 2023. gadā norisināsies 25. martā plkst. 20.30, kad ikviens iedzīvotājs, pašvaldība, uzņēmums vai organizācija ir aicināta veltīt vienu stundu Zemei. Tas ir brīdis, kad cilvēki visā pasaulē simboliski izslēdz gaismas uz vienu stundu, lai kopā radītu retu vienotības brīdi, kas apvieno pasauli, izgaismojot dabas izzušanas un klimata krīzi globālā mērogā un iedvesmojot arī citus rīkoties un iestāties par steidzamām pārmaiņām.

Konkursa “Misija Jūra 2030” laureāti 8.a un 8.b klase

Daiga Martinsone,8. klases audzinātāja.

“Nākotnes klases” organizētais konkurss 2023.gada martā mūs uzrunāja gan tāpēc, ka balvās tika piedāvāts jaunā zinātnes centra “Vizium” apmeklējums, gan arī konkursa uzdevums- izpētīt dzeramā ūdens iegūšanas alternatīvās iespējas. Pētījumus vajadzēja atraktīvi uzfilmēt un samontēt. 8.a un 8. b klases skolēni pieņēma šo izaicinājumu un apmēram divu nedēļu laikā tapa gala produkts- video, kurā bija jāiesaistās 70% katras klases skolēnu. Esam patiesi priecīgi, ka mūs uzaicināja uz apbalvošanas ceremoniju, ko varējām baudīt “Vizium” centra “Alfa” zālē. Skolēnu interesi izraisīja gan citu skolu video demonstrēšana, gan arī kahoot konkurss, kurā mūsu skolēniem ļoti labi veicās. Tālāk sekoja izzinošo objektu apmeklējums centra galvenajā daļā, kur varēja izjust un izpētīt dažādus fizikālus procesus, simulācijas, pārbaudīt savas zināšanas un veiklību. Ventspilī ir pats jaunākais un modernākais zinātnes centrs, kas domāts skolēnu intereses attīstīšanai. Diena noslēdzās ar pastaigu pie jūras, katrs skolēns bija saņēmis ķīmijas eksperimentu komplektu un lielu enerģijas devu tālākajam darbam.

Skolā viesojas skolēni no Spānijas

Ieva Sala, Ogres Valsts ģimnāzijas angļu valodas skolotāja

2023.gada 16.februārī  Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā viesojās skolēni no Spānijas pilsētas Bembibres, kuri Erasmus+ projekta ietvaros nedēļas laikā veica dažādas mācību aktivitātes Ogres Valsts ģimnāzijā. 

Spāņu skolēni uz Latviju brauca realizēt noteiktu mācību mērķi  – apgūt prasmes, kas palīdz noteikt ūdens patēriņu un tā ietekmi uz vidi. Tās ir lekcijas, praktiskas nodarbības, prezentācijas un pat simulācijas spēles, kuras skolēnus aicina domāt par ūdeni kā resursu.

Kā viena no apskates vietām tika izplānota Andreja Upīša Skrīveru vidusskola, lai pastāstītu gan spāņu skolēniem, gan skolotājiem, kādi ir Ekoskolas pamatprincipi un skolēnu aktivitātes šajā jomā. Spāņu skolotājus īpaši ieinteresēja “Zaļā pagalma svētku” ideja, kas ir šīs skolas īpašā tradīcija. Lasīt tālāk …

Rīcības nedēļa skolā.

Danute Podvinska , ekoskolas koordinatore

2022.gadā Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā “Rīcības dienas” tika organizētas, lai stimulētu samazināt atkritumus. 

Tika īstenotas vairākas aktivitātes. Ekopadome rūpējoties, lai ped pudeles, kas izmestas skolā parastajās atkritumu tvertnē, tiek šķirotas. Aktīvisti izveidoja un izvietoja katrā gaitenī depozīta kastes. Tagad skolēni savu depozīta ped pudeli vai skārda bundžu var nodot depozītā. Iegūtie  kuponi tiks apgrozīti ekopadomes aktivitātēm. Lai mazinātu skolēnu vēlmi starpbrīžos doties uz veikalu un iegādāties neveselīgus našķus iepakojumā, kas netiek pārstrādāts.  Ekopadome divas dienas piedāvāja iegādāties līdzi paņemtajos traukos un krūzēs ābolu sulu un pašceptus našķus, piemēram, burkānkūku, vegānisko auzu pārslu – ābolu kūku u.c.. Šonedēļ tika izsludināts makulatūras konkurss starp visām klasēm, kas intensīvi norisināsies līdz 27. novembrim. Savukārt, 1.- 4. klašu ekopadome “Rīcības dienas” ietvaros devās ekskursijā uz Ķilupes atkritumu šķirošanas laukumu Skrīveros, kur uzzināja, kādus atkritumus šķiro.  Skolēni uzzināja arī, kādus atkritumus, diemžēl, nešķiro.

«Young Climathon 2022”

Karīna Gaņina, skolniece.

 10.un 11. novembrī notika hakatons skolēniem “Young Climathon 2022”. Tajā Latvijas ekoskolu skolēni, tostarp, arī Andreja Upīša Skrīveru vidusskola, piedāvāja savu redzējumu aktuālām problēmām, piemēram, kā izglītot jauniešus par zaļo enerģiju, kā vairot sabiedrības atbildību par klimata pārmaiņām. Hakatonā varēja piedalīties Latvijas ekoskolu audzēkņi, kuri ir vecāki par 14 gadiem un kuriem ir būtiska vide, kurā tie dzīvo. Hakatona mērķis ir veicināt izpratni par klimata pārmaiņu radītājiem izaicinājumiem un sekmēt ilgtspējīgu un klimatam draudzīgu pilsētvides risinājumu izstrādi.

No Andreja Upīša vidusskolas hakatonā piedalījās četras skolnieces – Karīna Gaņina, Līga Survila, Liene Zariņa un Agate Jeluškina.

Divas dienas komanda “Zaļie Upīši” cītīgi strādāja pie savas idejas. Platformā “Instagram” notika aptauja, vai pašreizējās velosipēdu novietnes ir pietiekami labas vai ir vajadzīgi uzlabojumi. Skolnieču piedāvājums bija izveidot praktiskas velosipēdu novietnes pie mūsu skolas.

Meitenes piedāvāja vairākus variantus, kā varētu izskatīties viņu projekts. Vairākums skolēnu nobalsoja, ka ir vajadzīgi uzlabojumi. Rezultātā apbalvošanas ceremonijā komanda “Zaļie Upīši” saņēma trīs balvas: skatītāju simpātiju (VIZUM Ventspils zinātnes centra apmeklējums) , specbalvu no Eiropas Savienības mājas (200 eiro) un godpilno otro vietu (200 eiro).

#Ekoskolas, #YoungClimathon, #ForOurPlanet, #ForOurFuture, #rtuzic, #videsizglitibasfonds

Makulatūras vākšanas konkurss