Atskats uz Erasmus+ projekta ‘S(t)imulating European Identity’ mācību pasākumiem Retimno, Grieķijā (03.02. – 07.02.2020.)

2020. gada 10. Februāris

Santa Mārtinsone, projekta koordinatore

Šī bija projekta noslēguma vizīte. Projektā piedalījās 5 valstis: Latvija, Rumānija, Portugāle, Grieķija un Somija. Latviju pārstāvēja Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas trīs skolēni Daniela Bišofa, Katrīna Celmiņa un Kārlis Ielejs, kā arī skolotāja Santa Mārtinsone. Projekta laikā skolēni iepazinās ar Eiropas Parlamenta darbu un simulēja vienu no šīs institūcijas sanāksmi. Sanāksmes tēma bija kultūras mantojuma saglabāšana Eiropas Savienības valstīs. Jauniešiem bija jāpārstāv kāda no ES valstīm un šajā reizē Kārlis pārstāvēja Slovēniju, Renew Europe (Atjaunot Eiropu) partiju, Daniela pārstāvēja Grieķiju, GUE/NGL (Eiropas apvienotie kreisie spēki/ Ziemeļvalstu Zaļie kreisie spēki) partiju un Katrīna: Vāciju, Identity  and Democracy (Idenitāte un demokrātija).

Katrīna Celmiņa dalās pieredzē: “Es šajā projektā piedalos jau otro reizi. Pirmo reizi es piedalījos Latvijā un uzņēmu meiteni no Somijas. Sanāk, ka es jau gandriz divus gadus zināju, ka 2020. gada februārī došos uz Krētu, Grieķijā un piedalīšos šajā projektā. Sestdien, lidojot uz Krētu, pagāja visa diena un pilsētā Rethymno  ieradāmies tikai pirms pusnakts. Ģimene bija ļoti jauka, mani ar manu klasesbiedreni Danielu uzņēma puisis Michaels, kuru es pazinu, jo viņš bija Latvijā, kad notika pirmā projekta mobilitāte Skrīveros. Viņa mamma Chrysa bija ļoti jauka un ļoti labi prata angļu valodu. Katru rītu un vakaru viņa mums ar Danielu cepa un vārīja, un taisīja tradicionālus grieķu ēdienus. Man likās, ka vispopulārākais ēdiens, kā Latvijā kartupeļi, bija Πιλαφι (pilafi), kas bija rīsi, vārīti vistas vai citas gaļas buljonā.  Pirmajās dienās bija ļoti saulains un mūs veda ekskursijās. Otrā nedēļas pusē notika Eiropas Parlamenta darba simulācija, kuras tēma bija ‘Kultūras mantojums’, tēma bija diezgan plaša, tādēļ orientēties un izteikties bija salīdzinoši grūti, bet kopumā man patika. Sākotnēji man bija sajūta, ka dienas  iet lēni, bet tad, kad piektdien attapos krāmējot koferi un somas, laiks bija paskrējis pašai nemanot.”

Daniela Bišofa akcentē: “Grieķija mūs sagaidīja ar saulainu un siltu laiku. Šeit cilvēki ir ļoti atsaucīgi un mīļi. Projektā piedalījās 5 valstis: Grieķija, Portugāle, Rumānija, Latvija un Somija. Šī projektā laikā mums bija iespēja pārstāvēt konkrētu valsti un partiju. Es pārstāvēju Grieķiju. Esmu ļoti gandarīta, ka piedalījos Erasmus+ projektā un visiem iesaku! Šis projekts dod daudz jaunu piedzīvojumu un iespēju, atmiņas un pieredzi.”

Kārlis Ielejs uzsver: “Šis projekts bija sajūsmu un notikumu pilns. Mēs bijām Grieķijas lielakajā salā – Krētā, Retimno pilsētā. Šajā projektā bija daudz dažādi cilvēki no vairākām valstīm – Latvijas, Somijas, Portugāles, Rumānijas un Grieķijas. Mēs visi izbaudījām tur pavadīto laiku un ceram tur arī atgriezties. Visas aktivitātes,  sākot ar iepazīšanās aktivitātēm un beidzot ar video, plakāta, bukleta, bloga, infografika un runas prezentāciju sagādāja lielu prieku. Visi vēsturiskie objekti, kurus mēs redzējām bija interesanti un skaisti, visas kopīgās prezentācijas, spēles un uzdevumi bija jautri un interesanti. Mēs skolēni ļoti labi pavadījām laiku kopā. Mēs iemācījāmies par citām valstīm un citām kultūrām, kā arī apguvām dažus vārdus no citām valodām. Paša parlamenta simulācija, par ko bija šis projekts lika padomāt un iedziļināties tēmā. Kopumā atskatoties, kas notika šajā projekta, man ir prieks, ka es piedalījos. Mēs visi guvām jaunu pieredzi un labus draugus, mēs visi iemācījāmies kaut ko jaunu un nekad šo projektu neaizmirsīsim.”

Komentāri