Skolas absolventa Alvja Krasovska darinātais velniņš iepriecinās mazos pacientus Rīgas slimnīcas dārzā

2015. gada 1. Jūnijs

Ance Liepa, www.staburags.lv

Latvijas Amatniecības kameru plenērā Kuldīgā tapuši pasaku tēli — koka skulptūras, kuras dāvinās Bērnu slimnīcai Rīgā. Turp ceļos vairāku Somijas un Latvijas topošo galdnieku darbi, arī skrīverieša Alvja Krasovska, Rīgas Amatniecības vidusskolas audzēkņa, darinātais velniņš.

Koka skulptūru plenērs Kuldīgā notiek jau sesto gadu. Šogad plenēra nosaukums ir “Nāc ciemos manā pasakā”, un tajā savus izvēlētos pasaku tēlus radīja Latvijas arodskolu labākie audzēkņi un skolotāji, kopā 17 komandas no Kuldīgas, Liepājas, Ogres, Rīgas, Saldus, Limbažiem, arī ārvalstīm — Somijas.

Četras dienas sarežģītā darbā rokrokā strādāja studenti un viņu skolotāji, lai milzīgi apaļkoka bluķi pārtaptu apbrīnojamos koktēlnieku meistardarbos. Velniņi, zaķis, varde, zelta zivtiņa, Vinnijs Pūks, Lutausis, Sprīdītis, Šreks, Nilss Holgersons un citi — par bērnu iemīļotajiem pasaku tēliem pārtapa papeļu, ozolu un liepu zāģbaļķi no Kuldīgas parkiem.

Plenērā otro reizi piedalījās arī Rīgas Amatniecības vidusskolas komanda — četri audzēkņi un divi skolotāji, arī skrīverietis Alvis Krasovskis, kurš mācās 2. kursā. Kāpēc viņš izvēlējās galdnieka profesiju? “Sākumā nebiju drošs, bet man ļoti patika mājturības stundas,” stāsta puisis. “Izvēlējos labu skolu, kur māca stila mēbeļu modelētājus, gadu apmeklēju sagatavošanās kursus. Iestājoties Rīgas Amatniecības vidusskolā, sapratu, ka nekādu atlaižu tur nav, jāmācās pilnu slodzi. Kādā brīdī pat noguru, bet tad, kad redzēju, ka šis darbs man padodas, secināju — jā, tā ir īstā izvēle!”

Alvis stāsta, ka viņa komanda plenērā izlēma gatavot velniņus no Rūdolfa Blaumaņa pasakas “Velniņi”. Jau divas nedēļas iepriekš jaunieši rūpīgi gatavojušies šim darbam — veidojuši tēlus no plastilīna, kurus pēc tam darinājuši kokā, tikai piecas reizes lielākus.

Topošie galdnieki vispirms izlozējuši bluķi, no kura jātop māk­slas darbam. “Tas bija izmircis slapjš, ar mizu, kukaiņu pabojāts, un neizskatījās īpaši iedvesmojoši,” atzīst Alvis. Taču jaunieši jau pirmajā vakarā ķērušies pie darba — mizojuši bluķi un gatavojušies plenēram.Alvis kopā ar kursabiedru Nikiju Bužoku un skolotāju Kristapu Neilandu gatavoja 1,20 metru augstu skulptūru, otra šīs skolas komanda — 1,60 metru lielu velniņu.
Sākotnēji bijis paredzēts, ka bīstamākos darbus, piemēram, ar motorzāģi, veiks skolotāji, taču reāli pie šī darbarīka ķērušies arī paši studenti. “Turklāt bijām vienīgā komanda, kura strādāja kā īsti tēlnieki, ar kaltu rokās, bez slīpmašīnas,” saka Alvis. “Nekad nebiju veicis tik lielu darbu, pirmajā dienā likās — nekas nesanāks, būs jāņem jauns bluķis…” Taču pamazām skulptūra ieņēmusi savas aprises, un rezultāts iepriecinājis gan pašus topošos galdniekus, gan apkārtējos.

“Bija laba sajūta, vēl īpašāka tad, kad paziņoja, ka mūsu darbi ceļos uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu Rīgā, lai iepriecinātu mazos pacientus,” atzīst Alvis. Katrai skul­ptūrai piešķīra arī nomināciju pasaku stilā, Alvja darinātais velniņš saņēma nomināciju “Nebēdā, draugs!”.

Komentāri