Skolā skatāma ICEJ Latvija izstāde “Vairāk nekā bērnu spēles”

2015. gada 27. Janvāris

Teksts un foto: Edgars Bērziņš, vēstures skolotājs

No 26.janvāra līdz 6.februārim skolā skatāma izstāde “Vairāk nekā bērnu spēles” Bērni holokaustā: jaunrade un spēles. Tajā līdzās dokumentāliem stāstiem “Aušvicas-Birkenavas bērni” un “Jele Roznere un lelle” pieejams vizuālais un tekstuālais materiāls par bērniem II pasaules kara laikā nāves nometnēs un holokaustu kā nāciju traģēdiju. Vēstures stundās skolēni apmeklēs izstādi un pētīs šo sāpīgo jautājumu padziļināti. Foto no izstādes pieejami GALERIJĀ!

Skolēnu viedokļi par izstādi:

Rēzija, 7.klase: Izstāde bija interesanta,izglītojoša, ar interesantiem materiāliem. Ar diezgan traģisku un bēdīgu saturu, stāsts bija interesants un aizraujošs. Izstādē bija aplūkojamas daudz bilžu kur bija attēloti koncertrāciju nometņu ikdiena. Izstādē varēja aplūkot lelles foto.Pie attēliem bija apraksti un dažādi dzejoļi. Galerijā varēja aplūkot daudz noderīgas informācijas.Izstāde bija jauka!

Arturs, 7.klase: Izstādē bija rakstīts par to, ka viņa gribēja darīt tad kad viņai paliks 20 gadi. Vislabākais bija rakstīts par lelli. Vajadzētu tādas izstādes biežāk jo ir tik interesanti. Man bija žēl tās meitenītes un tos grūto laiku. Es vēl pēc tam gāju izlasīt par viņas sapņiem.

Raina, 7.klase: Skolā ir apskatāma izstāde par to, kā cilvēki dzīvoja agrāk. Apskatot šo izstādi, man rosījās dažādas pārdomas, piemēram, par to, ka kara laikā cilvēkiem bija daudz vairāk grūtību un bija sarežģītāk dzīvot un radās doma, ka labi, ka mēs dzīvojam tagadnē nevis tajos laikos, kad bija uzrakstīts šis apraksts.

Ivita, 8.klase: Izstāde, manuprāt, bija ļoti interesanta. Tajā varēja lasīt īsus, visiem saprotamus tekstus. Izstādi vēl interesantāku padarīja bildes. Piemēram, viena no interesantākajām bildēm man likās tā, kur bija attēlota veca, vēl mūsdienās saglabāta lelle, kura piederēja kādai ebreju meitenei. Teksti, kurus lasījām bija interesanti, bet brīžiem pat ļoti šausminoši, jo nedaudz biedēja tas, kā cilvēki masveidā nogalināja citus nevainīgus cilvēkus. Kopumā izstāde man ļoti patika.

Austra, 7.klase: Manuprāt, izstāde bija diezgan iespaidīga. Bija gan lieli teksti, gan bildes. Izvietojums gan nebija veiksmīgs, jo ejot garām bija bail apgāzt visu ekspozīciju. Pārāk es neiedziļinājos tekstos, jo nebija laika, bet video vēstures stundā ļoti labi papildināja izstādi.

Ieva, 9.klase: Manuprāt, izstāde ir ļoti izglītojoša un interesanta. Informācija ir daudz un tomēr ļoti konkretizēta un skaidra. Vizuālie attēli arī ir ļoti atbilstoši. Varēju uzzināt daudz ko jaunu un izglītojošu. Prieks,ka skolā ir šāda izstāde.

Elvīra, 7.klase: Man ļoti patika izstāde un es uzzināju vēl vairāk kā zināju. Es uzzināju ļoti daudz par to, kas ir “geto”. Uzzināju precīzāk, cik gāja bojā ebreji un ar ko nodarbojās ebreju bērni nometnēs. Lasot tekstus, mani pārņēma šausmas, cik cilvēki var būt cietsirdīgi un nežēlīgi. Šobrīd mēs varam tikai atcerēties par to un nepieļaut, lai tas atkal atkārtojas.

Elīza, 7.klase: Man patika izstāde, tā bija labi sagatavota. Izstadē bija stastīts par grūtiem laikiem. Man bija prieks, ka bija izdzīvojusu meitene. (Cepure nost) tam puisim, kurš riskēja ar savu dzīvību, lai izglābtu meiteni. Man ļoti patika šī izstāde, es uzzināju jaunu un briesmīgu.

Kristaps, 6.klase: Izstāde stāsta par 20.gadsimtu, par to, cik grūta bija ebreju bērnu dzīve.Mierinājumu viņi meklēja savās rotaļlietās. Izdzīvojušiem cilvēkiem vēl tagad viņu kara laika mīļlietiņas ir ļoti dārgas. Pieaugušie un bērni tika ieslodzīti nāves kamerās un pāris minūšu laikā tur nomira. Līķus savāca pārējie, kuri gaidīja savu kārtu.

Raivis, 9.klase: Šodien vēstures stundā mēs runājām par speciālu Ā.Hitlera izveidotu nometni, kur tika aizsūtīti un nostrādināti ebreji, kuri pēc tam tika nogalināti. Pēc tam mēs ar klasi apskatījām izstādi, kas saistīta ar šo tēmu. Šajā izstādē es novēroju visādas bildes uz zīmējumus, kas lieliski atspoguļo to, kas un kādā veidā notika šajā nometnē, un zem katras bildes/zīmējuma tika īsi un kodolīgi izklāstīts par attēlā notiekošo. Varu secināt, ka šāda izstāde labi noder kā mācīšanās avots, jo ļoti daudz var uzzināt tieši skatoties attēlus, kā arī bija ļoti interesanti novērot tā laika briesmīgos notikumus.

Agate, 7.klase: Šī izstāde informē skolēnus par holokaustu un bērniem, kas dzīvoja tajā laikā, par viņu izjūtām, ikdienu un briesmīgajiem apstākļiem, kuros bija jāpavada bērnība. Es sapratu, ka par koncentrācijas nometnēm zinu ļoti maz, tāpēc no šīs izstādes uzzināju ļoti daudz jauna. Interesantākais šajā iztādē man likās spēle, kas bija novietota pa vidu. Tā izskatījās ļoti līdzīga mums labi zināmajam “Monopolam”, tikai ar nosaukumu “Ghetto”.

Evija, 6.klase: Izstāde bija ļoti interesanta. Es ļoti daudz uzzināju. Dažas lietas es nebūtu iedomājusies (par šīm nāves nometnēm). Foto arī bija interesanti, man radās jautājums- Vai tās ir bildētas vai zīmētas? Dažus rakstus es nepaspēju izlasīt, bet ceru, ka būs vēl tāda iespēja. Man ļoti patika raksts par lelli. Šis stends māca to, ka mūsdienu bērniem ir ļoti jāpriecējas par to, ka šādas nāves nometnes nav tagad un, ka labāk laiku pavadīt ārā un ar ģimeni nekā bez tās.

Līga, 7.klase: Izstādē „Ne tikai bērnu spēles” var iegūt informāciju par 2. Pasaules kara laikā notiekušo – par ģimenēm, kuras tiek izjauktas, par bērniem, kuri zaudē vecākus un gaida savu nāves dienu. Daudz patiesu stāstu un iedvesmojošu personību, kas liek aizdomāties par tā laika ebreju bērnu dzīvi.

Mārtiņš, 7.klase: Man patika šī izstāde, jo tur bija stāstīts, kā daudzi cilvēki aizgāja bojā un bija turēti nāves kamerās. Un vēl tu vienu meiteni atnāca izglābt 17-gadīgs puisis.

Dāvids, 7.klase: Man izstāde no vienas puses patika, bet no otras nē. Nepatika tāpēc, ka visu laiku nomocīja tās domas, kā ebreju tautas cilvēki tika spīdzināti tikai tāpēc, ka viņi ir ebreji! Un vēl tas, ka pat bērni tika nolemti nāvei. Man likās dīvains nogalināšanas veids – noindēšana ar gāzi. Tas bija kaut kā neparasti… Parasti tādi cilvēki nogalina citus mokošākā un lēnākā laikā, bet te – ātri un nesāpīgi. Un, kāpēc man patika izstāde… jo tā bija īsa, skaidra.

Alise, 8.klase: Izstāde bija ļoti izmeļoša . Es uzzināju daudz ko jaunu par tā laika notikumiem . Patika jūsu stāstītais un video materiāli , ko bijāt sagatavojis . Liels paldies par to , ka devāt iespēju iepazīties ar šo informāciju , kas bija pieejama izstādē. Vēlētos redzēt vēl šāda veida izstādes šajā skolā

Patrīcija, 6.klase: Mani šis stāsts ļoti aizkustināja! Un ieentreresēja. Es brīnījos un šausminājos par stāstu. Es šādi negribētu dzīvot un just tās sāpes, ko juta viņi! Man nepatika šie stāsti, jo es tā nevēlētos dzīvot!

Patrīcija, 6.klase: Aušvica,Auševica1,Auševica 2-šie vārdi ir izklausās pavisam parasti ,bet īstenībā šie vārdi nozīmē ”nāves nometni”. Tik daudz cilvēki ir miruši no šajās Nāves nometnēs! Tas ir šausmīgi! Domās cilvēks pat nevar just līdzi tiem cilvēkiem! PATS BRIESMĪGĀKAIS IR TAS, JA TU, IZTĪROT NĀVES TELPU, ŠAJĀ TELPĀ IERAUGI KĀDU SAVU RADINIEKU! Par to ir jārunā un jāstāsta cilvēkiem, lai pieminētu šos cilkvēkus! Es nezinu, kā tas ir, ka jādodas bēgļu gaitās un man pat nav vārdu, ko teikt par cilvēkiem, kas ir likuši to darīt!

Krista, 6.klase: Izstāde ir ļoti interesanta. Es uzzināju daudz ko jaunu un domāju, ka citi arī. Tas ir prātam neaptveram, kas kādreiz bija noticis. Varētu šādas izstādes būt vēl citreiz. Izstāde bija ļoti noderīga.

Jānis, 6.klase: Skaitļi ir šausmīgi: Terezienštate ir īpašs geto, ko vācieši 1941 gadā izveidoja Terezinā. Otrajā pasaules karā nošķīra ebrejus,viņi mira speciālās telpās saindējoties ar gāzi.Bojā gaja apmēram 85 000-450 000 ebreji vīrieši, sievietes, bērni. Ap 1500000 bērnu tika. nogalināti.

Līga, 7.klase: Izstāde bija ļoti jauka,no izstādes varēja iegūt daudz informācijas un beidzot vismaz uz dažām dienām otrā stāvā nebija tik tukšs. Izstādē bija arī ļoti daudz interesantu bilžu,kuras varēja aplūkot. Šī izstāde bija tiešām jauka un interesanta!

Armands, 9.klase: Izstāde mani ļoti aizkustināja, jo es uzzināju daudz ko jaunu par šo laika sprīdi. Pirms stundas jau apskatīju visus plakātus un tie likās man interesanti. Paldies par izstādi!

Amanda, 7.klase: Vairākus mēnešus pēc kārtas – no 1943.gada septembra līdz 1944.gada jūnija – Aušvicā – Birkenavā norisinājās prātam neaptveramas lietas. Krematoriju apkārtnē nacisti izveidoja pagaidu nometni , kurā ievietoja vairāk nekā tūkstoš ģimeņu no Terezienštates. Tās tika atvestas ar diviem piegājieniem. Vairāki simti bērnu pa dienu tika turēti vienā no barakām, kur mēģināja normāli dzīvot, mācoties un spēlējoties. Bērni un vairums jauniešu darbojās kā padomdevēji un 6 mēnešus pēc ierašanās tika nogalināti. Ebrejiem, kuri mēģināja paglābties no Holokausta briesmām (vienatnē vai ar ģimeni), bija jāpārcieš ne tikai bēgšanas grūtības, bet arī viņi bija spiesti slēpt savu identitāti no nacistiem un viņu rokaspuišiem.

Patrīcija, 7.klase: Manuprāt, šī izstāde mums skolēniem ļauj labāk izprast bērnu, kuri bija mūsu vienaudži, skarbo dzīvi Otrajā Pasaules karā nāves nometnēs. Interesanti bija izlasīt par cilvēku atmiņām. Šie bērni dzīvoja apzinoties, cik laika viņiem atlicis dzīvot šajā pasaulē. Bērni, kuri neatradās nometnēs, visbiežāk tika slēpti kristiešu ģimenēs vai arī kopā ar ģimeni meklēja patvērumu pat pagrabos, kanalizācijas akās. Šos cilvēkus sauca par partizāniem.

Nauris, 6.klase: Šajā izstadē ir stāstīts par holokausta upuriem un varoņiem. Izstāde ir stāsts par izdzīvošanu. Mani iespaidoja tas, ka bērni visur devās ar savām lellem. jo tās vini uztvera kā savus draugus un pat tajās slēpa savas ģimenes dārglietas. Un vēl daudziem vecākiem piedāvaja pamest nometni, bet viņi labāk izvēlējas mirt kopā ar saviem berniem.

Monta, 7.klase: Šajā izstādē varēja apskatīt tos laikus, kad bija darba nometnes. Cilvēkus ar slimībām kamerās iesūtīja uzreiz, lai tos nogalinātu, bet  bērniem bija kāds aizstāvis, kurš bija uzraugs  lai mājās kurās dzīvo bērni. Pēc kāda laika parādījās skolotāji, kas bērniem mācīja vācu valodu. Pienāca brīdis, kad skolotāji uzzināja, ka pēc 6 mēn. viņi tiks ar bērniem iesūtīti kamerā. Pat bērni to saprata.       Kamerās noindēja vairāk nekā miljonu cilvēku. Tikai aptuveni 130 izglābās.

Santa, 6.klase: Man visvairāk palika atmiņā interesants stāsts  par nometnēm kuras daudz pastāsta par to kā nacisti iesloga un ļaunprātīgi izmanto personas. Es gribētu lai vairāk būtu tik interesantas un aizraujošas izstādes, kurās var par daudz ko padomāt.

Nellija, 7.klase: Manuprāt, izstāde bija ar pārdomām bagāta. Mēs varējām saprast, kā tas notika, jo bija ļoti labi videomateriāli un bildes, kā arī cilvēku stāsti. Man patika, kā skolotājs mums to pasniedza, jo šīs izstādes galvenā doma bija diezgan briesmīga, kā nogalināt ebrejus. Viss tika tieši pastāstīts, kā bija un ko darīja. Man patika uzzināt ko jaunu, par ko es vēl nebiju dzirdējusi.

Patrīcija Elizabete, 6.klase: Mani šis stāsts ļoti aizkustināja! Es jutu līdzi katram brīdim un es nevēlētos sev šādu dzīvi. Uzzinot par geto…. man likas, ka es nevarēšu skatīties! Un uzzinot, ka meitenīte izdzīvoja, uzreiz sajutos labāk! Šādus laikus es nevēlētos piedzīvot un nenovēlu to citiem!

Arta, 7.klase: Šī stunda man lika padomāt par cilvēkiem, kas  cieta šausmīgu sodu tikai tāpēc, ka viņi ir ebreji. Šī ebreju iznīcināšana notika 2. psaules kara laikā (1939-1945). Lasot stāstus un skatoties skolotāja sagatavotos video, es jutu to cilvēku sāpes man sāpēja sirds, jo tie bija tikai nevainīgi cilvēki, kas cieta Hitlera nežēlībā. Skatoties video par bērniem, kuri zīmēja zīmējumus, man māca doma „Kāpēc viņš tā darīja?”,  “Vai viņam nebija žēl to cilvēku, vai viņam nebija sirdsapziņas?” Šiem cilvēkiem tiešām bija grūti dzīvot katru dienu, ja zina, ka mirs. Tas viss notika pirms 70 gadiem un nu viss tas ir beidzies. Un nu mēs atceramies tos nežēlīgos laikus tikai pēc nostāstiem un grāmatām.

Diāna, 7.klase: Ļoti interesanta un aizraujoša izstāde, kas pieskārās ļoti sāpīgai un latviešiem zināmai tēmai. Video materiālos varēja redzēt skaudro un briesmīgo laiku, vidi, kādā vajadzēja dzīvot! Izstādei interesants izvietojums un dizains!

Juris, 8.klase: Man patika Latvijas izstāde ” ne tikai bērnu spēles ” , jo varēja apskatīt tēmas partizānus, bērnu namus, nāves nometnes, bēgšanu , kara briesmu ēnas un slēptuves. Gribētu tādus vēl vairāk, lai kāds ieklausītos vismaz neviens nesmejas kā vienmēr. Paldies, skolotāj!

Andris Jurģis, 6.klase: Es par to visu domāju diezgan traki, jo man nešķiet normāli tas, ka, lai bērns paspēlētos smilšu kastē ir tajā jāiečurā. Tas man lika aizdomāties, cik labi mums ir tagad!

Sintija, 8.klase: Man ļoti patika šī izstāde. Tā pat bija tāda tēma, kas man interesēja. Holokausts ir masveida ebreju iznīcināšana; nacisti ļoti diskriminēja šo tautību un tāpēc viņus centās nonāvēt. Bija tādā Aušvicas nāves nometne, kur viņi uzturējās. Pret šiem ebrejiem tiešām mēdza izturēties necilvēcīgi , tur arī meitenes sūtīja uz bordeļiem, lai izmantotu dažādos veidos, ar viņiem pat eksperimentēja. Protams bija arī labi laiki, bērnu mīļākās nodarbes bija zīmēšana, teātris un viņi pat mēdza spēlēt monopolu. Par laimi bija arī cilvēki, kas izdzīvoja šajā 2. pasaules kara laikā, bet tāpat to vēl joprojām uzskata par katastrofu.

Oto, 6.klase: Man patika šī izstāde. Tā bija interesanta un no tās varēja uzzināt ko jaunu. Tajā laikā cilvēkiem dzīves apstākļi bija briesmīgi gan tie, kas tika notverti, gan tie kuru valstīs karoja. Hitlers bija rasists un viņa padotie ari bija briesmīgi. Bērniem vienīgā izklaide tajā laikā bija zīmēt. Viņiem visiem bija jāslēpjas un jāgaida kas notiks. Es negribētu dzīvot tajos laikos.

INFORMĀCIJAI. Izstādes autors: Holokausta upuru un varoņu memoriālais komplekss “Jad Vašem” sadarbībā ar Izraēlas vēstniecību latvijā un NVO “ICEJ Latvija.” Izstāde tapusi sadarbībā ar Izraēlas vēstniecību Latvijā, Izglītības un Zinātnes ministriju, Vācijas vēstniecību Latvijā, ASV vēstniecību Latvijā, Austrijas vēstniecību Latvijā, Rietumu Labdarības fondu, Zviedrijas vēstniecību Latvijā, Ungārijas Vēstniecību Latvijā, Eiropas komisiju un Starptautisko kristiešu vēstniecību Jeruzalemē (ICEJ). ICEJ tika dibināta 1980. gadā, lai paustu solidaritāti ar Izraēlu, atbalstot ebreju tautas tiesības uz Jeruzalemi. Sīkāka informācija par organizāciju pieejama šeit!

Komentāri

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Papildus informācija

Lai nodrošinātu Jums vislabāko mūsu mājaslapas pārlūkošanu, šī mājaslapa izmanto sīkdatnes ("cookies").
Uzziniet vairāk par to, kā mēs izmantojam sīkdatnes.

Aizvērt