Noslēgusies meistarklase “Es – atbildīgs vēlētājs”

2018. gada 6. Aprīlis

Teksts: Reinis Eiduks, foto: Ralfs Raivis Survila

28. martā, pie mums, Skrīveru vidusskolā, notika meistarklase “Es – atbildīgs vēlētājs”, kuras laikā 10.–12. klašu skolniekiem bija iespēja klausīties lekciju, kuru lasīja Skrīveru novada domes priekšsēdētājs Andris Zālītis, skolas direktors Aldis Rakstiņš, matemātikas skolotāja Ilze Gaņina un pasākuma organizators skolotājs Edgars Bērziņš, kā arī paši skolēni.

Lekcijā direktors īsi dalījās ar savu pieredzi novada domes deputāta lomā. Visgrūtākais šajā amatā esot pieņemt dažādus deputātu lēmumus. Turpinājumā domes priekšsēdētājs Andris Zālītis stāstīja par vēlēšanām, Latvijas pamatlikumu jeb Satversmi, izklāstīja par partiju programmām, stāstīja par to, kā domē tiek pieņemti svarīgi lēmumi, no kuriem atkarīga novada tālākā nākotne. Tika pastāstīts par deputātu skaitu domē, norādot arī par viņu pienākumiem un tiesībām, aprakstīta pati vēlēšanu gaita, kā arī process, kādā veidā tiek ievēlēts domes priekšsēdētājs. Mēs šajā lekcijā uzzinājām jaunu informāciju, kas palīdzēs piedalīties un būt par vēlētāju visās turpmākajās pašvaldību, Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Pēc lekcijas notika praktiskā daļa, kurā pašiem skolniekiem bija iespēja iejusties deputātu lomā, jo tika izspēlētas vēlēšanas. 15 brīvprātīgie skolēni tika sadalīti 3 komandās jeb partijās, pieteicās arī balsu skaitīšanas komisija. Kamēr “deputātu kandidāti” iepazinās ar savu partiju programmām, matemātikas skolotāja Ilze Gaņina izstāstīja mums par pašu vēlēšanu procesu – kā tiek atklātas vēlēšanas, kā notiek balss “atdošana” kādam politiskajam spēkam.  Uzzinājām, ka viss tiek ļoti strikti novērots, lai nebūtu dažādu pārpratumu, un vēlēšanas būtu godīgas. Pa šo laiku “kandidāti” bija iepazinušies ar savu partiju programmām, un bija gatavi runāt ar “vēlētājiem”. Pēc katras partijas uzstāšanās bija iespēja uzdot jautājumus tās pārstāvjiem par sev neskaidrām lietām. Pēc pārrunām mēs visi devāmies balsot. Tā kā es pats personīgi esmu piedalījies pēdējās pašvaldību vēlēšanās 2017. gadā, tad es zināju, kas būs jādara. Šis process bija ļoti tuvs īstajām vēlēšanām, pietrūka tikai dokumentu pārbaudes. Beidzoties balsošanai, tika saskaitītas balsis un paziņoti uzvarētāji.

Šī bija ļoti laba pieredze tiem, kuri vēl nav balsojuši. Meistarklase bija ieskats balsošanas procesā, kuru varēs pielietot šogad oktobrī Saeimas vēlēšanās. Pēc meistarklases mēs saņēmām apliecinājumu, ka esam beiguši šīs apmācības.

Komentāri

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Papildus informācija

Lai nodrošinātu Jums vislabāko mūsu mājaslapas pārlūkošanu, šī mājaslapa izmanto sīkdatnes ("cookies").
Uzziniet vairāk par to, kā mēs izmantojam sīkdatnes.

Aizvērt